Microsoft vynechá Windows 9. Bude „nejkomplexnější“

Softwarový gigant Microsoft odhalil pracovní verzi nových Windows. Nebude to verze 9, ale rovnou 10 a do prodeje ji chce firma poslat se zhruba polovinou příštího roku. Bude to „nejkomplexnější platforma vůbec“, řekl šéf pro OS v Microsoftu Terry Myerson dle AP.

Nový systém cílí hlavně na firmy a to je významná otočka proti systému Windows 8, který právě v tomto sektoru příliš neuspěl. Dle dat Net Applications „osmičky“ celosvětově využívá jen zhruba osmina osobních počítačů, zatímco Windows 7 kralují více než polovině PC.

Nová Windows jsou dle Reuters dlouho známa pod interním názvem Treshold (práh) a podle Myersona mají ambici stát se největší podnikovou platformou Microsoftu.

Novinkou je funkce dotykové obrazovky, jinak mají nová „okna“ kombinovat tlačítko Start a dlaždice ze systému generace 8. Microsoft dělá technický náhled verze, který bude k dispozici pro vybrané uživatele od středy. Na začátku příštího roku plánuje odhalit detaily o funkcích pro zákazníky a oficiální spuštění by mohlo být připraveno v polovině příštího roku. Dle vícero analytiků leží na novém šéfovi firmy, kterým je Satya Nadella, úkol prosadit Windows na mobilní zařízení, aniž by ztratily půdu pod nohama na trhu klasických PC.

Newsletter