Asijské obchodování přineslo mírné tlaky na silnější dolar. Dolarový index se obchoduje těsně pod hranicí 90,5 bodů, euro proti dolaru kolem úrovně 1,2130 EURUUSD. Měny regionu vykazují tlaky na oslabení. Koruna by v případě jejich pokračování mohla během dne atakovat 26,20 za euro.

Miliardář: Brilantní proslov! Úpadek k socialismu skončil

Legendární investor, miliardář, Trumpův přítel a poradce Carl Icahn rozvířil vody sociálních sítí. „Trumpův brilantní proslov, navzdory nejhorší kritice, nenechává žádné pochybnosti o tom, že nebezpečný úpadek k socialismu je u konce,“ napsal na Twitteru. A reakce?

Jak se zdá, tak Icahn ve svém tweetu poukazuje na posledních osm let pod taktovkou Barracka Obamy, a to například na nařízení zdravotnického „pokrytí“ všech Američanů, stejně tak i na boom regulací zaměřených na banky z Wall Street, píše server CNN. Právě druhou zmiňovanou oblast dostal na starost hlavní akcionář Icahn Enterprises v roli Trumpova blízkého poradce. Podle slov samotného prezidenta by mohl „pomoci americkým podnikatelům s práci omezujícími regulacemi, které navíc potlačují ekonomický růst země.“

A reakce? Někteří připomněli hodnocení Trumpových slov jakožto „nejhorší inaugurační proslov v historii.“

Jiní zase poukázali na fakt, že jak Icahn, tak i Trump museli za Obamovy doby neskutečně trpět, obzvláště pokud se podíváme na vývoj indexu Dow Jones „během oněch posledních let socialismu…“ Pro informaci, zmiňovaný benchmark si během posledních 8 let připsal zhruba +140 %.

Opačný tábor pak tvořily souhlasné tweety tvrdící, že „osm let demokratického socialismu na Ameriku nemělo být nikdy uvaleno.“

Stejně tak se objevily i příspěvky vítající návrat kapitalismu…

Pravdou je, že dění na sociálních sítích by z hlediska množství uživatelů a lišících se názorů mělo být bráno vždy s rezervou. Icahnův tweet každopádně jasně potvrdil aktuální náladu Spojených států, kde jedna skupina lidí Trumpa miluje a druhá naopak nenávidí.

Pokud bychom se zaměřili na investiční náladu, trhy po výrazné rally tápou. Zatímco doba po zveřejnění výsledků prezidentské volby se nesla ve znamení víry v podporu ekonomiky v podobě fiskální expanze a snižování daní, doba po inauguraci se vyznačuje nejistotou a zmatením.

Velká většina ekonomů/analytiků/investorů totiž opravdu očekávala, že prvním krokem 45. prezidenta USA bude uvolnění daňových podmínek a podpora ekonomiky, nikoliv „napadení“ obchodních dohod. Na druhou stranu, v tomto případě je potřeba vzít v potaz fakt, že jde o pouze první krok z mnoha. Plán je totiž takový, že jednotnou dohodu (ať už jde o TPP, TTIP či NAFTA) nahradí dohody dvoustranné mezi jednotlivými zeměmi. Až na nich bude záležet, kdo bude skutečným „vítězem“, což trhy náležitě „odmění“…

Zlepši to, Trumpe. První den prezidentování a Wall Street spadla

Newsletter