Miliardář Elon Musk – co stojí za jeho úspěchem?

Jeho revoluční nápady mění svět, ať již jde o první automobily na elektrický pohon, či vysílání raket do vesmíru. Čemu vděčí vizionář a miliardář Elon Musk, zakladatel a CEO kosmické společnosti SpaceX a výrobce automobilů na elektrický pohon Tesla, za svůj úspěch? Prý čtení knih.

Musk, za jehož vynálezy jsou ambice minimalizovat klimatické změny a osídlit Mars, prý byl vášnivým čtenářem již od útlého dětství. Jako malé dítě seděl nad knihami klidně i přes deset hodin denně, zajímaly ho přitom hlavně sci-fi romány. V osmi letech už prý údajně neměl co číst, a tak se pustil do encyklopedie. Do rukou prý mu padla Encyclopedia Britannica, kterou jako devítiletý chlapec přečetl celou – připomeňme přitom, že poslední verze tištěné podoby této knihy čítá 32 640 stran…

Server CNBC přinesl seznam osmi knih, které prý byly pro úspěch tohoto podnikatele podle jeho vlastních výroků v rozhovorech či na sociálních sítích klíčové (není-li k dispozici český překlad, ponecháváme názvy knih v angličtině):

1. J.E. Gordon: „Structures: Or Why Things Don’t Fall Down“

Když se Musk rozhodl, že se chce učit o raketách, studoval učebnice astrofyziky a inženýrství. Složitější texty o fyzice možná nebudou pro každého, tato kniha však prý nabízí lépe stravitelný pohled na teorii, která stojí za SpaceX. „Je vážně, vážně dobrá, pokud chcete učebnici pro začátečníky o navrhování konstrukcí,“ uvedl Musk.

2. Walter Isaacson: „Benjamin Franklin: An American Life“

Spisovatel, vynálezce, přírodovědec a diplomat Benjamin Franklin prý patří mezi vzory slavného vizionáře. Tato kniha podle Muska ukazuje, jak tento americký státník, byl vlastně i podnikatelem, který začínal úplně od nuly.

Let na Mars? Nastupujte!

3. Walter Isaacson: „Einstein: Jeho život a vesmír“

Muska prý ovlivnily knihy o fyziku Albertu Einsteinovi. A je důvod: řada Einsteinových výroků se v činnosti Muskových firem doslova zhmotňují. Namátkou: „Ten, kdo se nikdy nedopustil chyby, se nikdy nepokusil o něco nového,“ nebo „Jak vzniká vynález? To všichni vědí, že je něco nemožné, a pak se objeví nějaký blázen, který neví, že je to nemožné, a udělá vynález.“

4. Nick Bostrom: „Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies“

Ačkoli je Musk futurista s hlubokým zájmem o umělou inteligenci, je znám i svými obavami ohledně potenciálních rizik a etických problémů, které jsou s technologií spjaty. Kniha filosofa Nicka Bostroma, která pojednává právě o potenciálních problémech v případě, že počítačová inteligence překoná tu lidskou, podle Muska „stojí za přečtení“.

Elon Musk: Lidé se musí spojit se stroji

5. Erik M. Conway a Naomi Oreskes: „Merchants of Doubt“

Musk doporučuje tuto publikaci dvou historiků, kteří věří, že vědci s vazbami na politiku a komerční sféru záměrně zamlžují pravdu o řadě otázek týkajících se zdraví od negativních dopadů kouření až po globální oteplování.

6. William Golding: „Pán much“

Svou stopu prý v Muskovi zanechal tento klasický román z roku 1954 o boji o přežití, soupeření a chamtivosti. „Hrdinové knih, které čtu, vždy cítí povinnost zachránit svět,“ řekl prý v rozhovoru pro New Yorker.

7. Peter Thiel: „Od nuly k jedničce – Poznámky o startupech aneb Jak vybudovat budoucnost”

Autorem knihy je investor rizikového kapitálu, který spolu s Muskem založil platební systém Paypal, a řadí se po bok mnoha respektovaných myšlenkových vůdců. Kniha založená na poznámkách z přednášek, které Thiel vedl na Stanfordské universitě v roce 2012, se zabývá specifickým způsobem myšlení, potřebným pro vznik úspěšné firmy.

Náměstek Marks: Startupů je málo, zaslouží si podporu

8. Isaac Asimov: „Nadace“

Tento sci-fi román prý Muska naučil, že se „civilizace vyvíjejí v cyklech,“ což jej podnítilo k realizaci svých radikálních ambicí. „Vzhledem k tomu, že toto je poprvé za 4,5 miliard let, kdy je pro lidstvo možné rozšířit život za hranice Země,“ řekl v roce 2013 Musk pro The Guardian,“ bylo by zřejmě moudré jednat, dokud je okno otevřené, a nespoléhat na to, že bude otevřené dlouho.“

Newsletter