Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Miliardář Krúpa k OKD: Důležitý teď bude plán představenstva

Arca Capital souhlasí s variantou reorganizace, kterou od začátku podporovala. Ta umožní další fungování společnosti OKD a snížení nákladů a dopadů útlumu těžby. Pro Roklen24 to řekl miliardář Pavol Krúpa, který podporuje nabídku OKD ze strany podnikatelů Petra Pauknera a Petra Otavy. Aktuální financování ze strany Arca Capital ale podle něj na stole není.

„Důležitý bude reorganizační plán představenstva společnosti. Arca bude kontrolovat, zda jsou  efektivně vynaloženy náklady a dodržena péče řádného hospodáře, aby nedocházelo k realizaci nevýhodných transakcí v rámci OKD a NWR jako minulosti. Arca má zájem vymáhat škodu v OKD po osobách, které ji způsobily a jsou za ni zodpovědny,“ řekl Krúpa pro Roklen24.

Petr Paukner dnes potvrdil, že spolu s dalším podnikatelem Petrem Otavou nabízí OKD takzvané komoditní financování až do výše dvou miliard korun. O záměru v úterý informoval server Forbes. „Zdůrazňuji, že nechceme OKD provozovat. Chceme pouze komoditně profinancovat obchod a nákup materiálu firmy,“ uvedl dnes Paukner.

Výše podpory, na kterou podnikatelé nepožadují žádné státní záruky, je podle něj orientační. „Může to být 1,8 miliardy, 1,6 miliardy nebo 2,1 miliardy korun. Záleží na množství uhlí,“ řekl Paukner. Dodal, že spolu s Otavou čekají, že je bude Louda v nejbližším období kontaktovat.

„Reorganizace má svůj ekonomický smysl: pro koksovatelném uhlí bude v regionu nadále existovat určitá poptávka, ze strany hutí, oceláren a podobně. Představitelný je tak nakonec jen částečný, nikoli úplný útlum těžby. Politický smysl reorganizace tkví v kupování si času, odsouvání potenciálně třaskavého problému až do povolebního období, případně do období, kdy bude politickým mandátem disponovat někdo jiný. Nemělo by teď zkrátka dojít k tomu, že politický motiv převáží nad ekonomickým a vláda vytvoří prostřednictvím opakovaných půjček, jako je ta sedmisetmilionová, podmíněná dnešní reorganizací, jakousi „zombie strukturu“. Ekonomicky nerentabilní byznys prostě musí odejít z trhu, stát by se měl případně pouze následně zasazovat o zmírnění neblahého sociálního dopadu,“ soudí hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.   

Reorganizace OKD, o které dnes rozhodli věřitelé, je pro firmu šancí na přežití. Vyhráno ale společnost nemá, shodují se analytici. Díky dnešnímu rozhodnutí věřitelů by měla OKD získat od státu půjčku 700 milionů korun. Ta však podle nich pomůže jen na několik měsíců.

„Dlouhodobě přežití bude záviset na tom, jestli firma dokáže přikročit k nepopulárnímu škrtání nákladů. Velmi pravděpodobné je zavření nevýnosných dolů Paskov a Darkov,“ uvedl dnes analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Odbory, které odmítají snižování mezd a propuštění, by si podle něj měly uvědomit, že bez snižování osobních nákladů nebude reorganizace úspěšná. „Taktéž by byla vhodná pomoc ze strany odběratelů, kteří by mohli nakoupit uhlí do zásoby, a tím poskytnou OKD hotovost,“ podotkl Tomčiak.

Analytik Petr Hlinomaz označil dnešní rozhodnutí za mírně překvapivé, ale pozitivní. „Z dostupných informací se totiž nezdálo, že by v otázce finančního plánu reorganizace byly věci tak daleko a věřitelé se mohli tak rychle shodnout. Možná jde tedy v tento okamžik více o projev vůle řešit problém OKD reorganizací, než že by byl na stole podrobný a reálný finanční plán, jak OKD cestou reorganizace vést,“ uvedl Hlinomaz.

Právě diskuse nad finančním plánem reorganizace bude podle Hlinomaze dalším krokem, který bude třeba řešit. „Čekal bych, že i tento plán bude muset být odsouhlasen věřiteli a insolvenčním soudem,“ dodal.

Těžba uhlí na Ostravsku již ztratila podle analytika společnosti Chytrý Honza Františka Bostla ekonomický význam. „V případě OKD lze jednoznačně mluvit o klinické smrti bez ohledu na to, jak dlouho a jakým způsobem se bude uměle držet při životě,“ řekl Bostl.

Otevřenou cestu ke státní půjčce 700 milionů korun dnes potvrdil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Dnešní rozhodnutí věřitelů o reorganizaci černouhelné společnosti OKD umožní s firmou neprodleně podepsat úvěrovou smlouvu, soudí. Vláda půjčku schválila na konci července. Záměr kritizovala pravicová opozice, podle ní půjde o dar.

„Jsem rád, že se podařilo přesvědčit pana ministra financí Andreje Babiše (ANO) o nutnosti zafinancování OKD, které dlouhodobě odmítal, a že se vládě podařilo schválit půjčku pro případ reorganizace OKD. Tento krok jistě pomohl při rozhodování věřitelů,“ uvedl dnes Mládek.

Peníze, které stát firmě půjčí, podle něj umožní fungování OKD minimálně do doby schválení reorganizačního plánu. „Nyní bude na managementu OKD, aby do 120 dnů předložil věřitelskému výboru plán reorganizace, který tento výbor musí schválit,“ uvedl. Ministr připomněl, že finanční toky bude hlídat státní podnik Prisko, který spadá pod ministerstvo financí. Po odborné stránce bude dohled provádět státní podnik Diamo, dodal.

Mládek podotkl, že schválená reorganizace je z hlediska zaměstnanců, dodavatelských firem v regionu, nákladů státu i bezpečnosti důlního prostoru lepším řešením než konkurs. Rozhodnutí věřitelů dnes přivítal i Babiš. ČTK napsal, že reorganizace umožní pozvolný a kontrolovaný útlum těžební činnosti firmy.

V OKD nyní pracuje asi 12 tisíc lidí, z toho zhruba 9,5 tisíce jsou vlastní zaměstnanci firmy a ostatní jsou pracovníci agentur a dodavatelských společností. Zadlužená firma, která má uznané pohledávky za několik miliard korun, bude díky rozhodnutí o reorganizaci fungovat dál. Konkurz by znamenal prakticky okamžitý zánik firmy a bezprostřední hromadné propouštění.

Newsletter