Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Miliardáři bijí na poplach. Krize se nezadržitelně blíží

Americké akciové trhy se postupně přibližují ke svým historickým maximům. V tomto směru si prozatím vede nejlépe technologický Nasdaq, který si během včerejší seance téměř sáhl své rekordní closing high na úrovni 5048 bodů. Růst je přesně to, co chtějí investoři vidět. Ale co druhá stránka? Nejde jen o další přifukování akciové bubliny, jejíž splasknutí s sebou přinese další finanční krizi?

V tomto směru se ekonomové, analytici a investoři rozcházejí. Optimisté zůstávají v klidu a připomínají tolik očekávanou obnovu největší ekonomiky světa. Kontrariáni naopak bijí na poplach a radí připravit se na nejhorší. V poslední době se do druhé skupiny zařadili i někteří američtí miliardáři, kteří poukazují na neudržitelnost současné situace a varují před nezadržitelně se blížícím kolapsem.

Prvním boháčem s varovně zdviženým prstem je manažer úspěšného hedgeového fondu Andy Redleaf. Jeho slova by neměla být brána na lehkou váhu, jelikož to byl právě on, kdo v prosinci 2006 predikoval blížící se finanční krach. „Během příštích 12 až 18 měsíci se připravte na kolaps úvěrových trhů,“ napsal tehdy v dopise svým klientům. Dnes se situace opakuje. Ve svém rozhovoru pro server CNBC jasně uvedl, že „současný stav na trzích je opravdu děsivý.“

Robert Rubin o reálné možnosti akciové bubliny

V klidu nezůstává ani Sam Zell, předseda společnosti Equity Group Investments. Ten nedávno jasně řekl, že „lidé jednoduše nemají jinou možnost, kam vložit svoje peníze, vinou čehož se akciový trh neustále nafukuje.“ Podle Zella je to důsledek především extrémně uvolněné globální měnové politiky. Činnost centrálních bank tak žene ceny akcií, realit, umění a dalších druhů aktiv stále výš a výš. „Jakmile srazíte náklady jejich držení na minimum, ceny aktiv jednoduše vzrostou,“ řekl pro server CNBC, poukazujíce na jasnou disparitu mezi akciovými trhy a reálnou ekonomikou.

Stejný názor jako Zell má i Carl Icahn, zakladatel společnosti IcahnEnterprises. Nezřízené tištění peněž je dle něj hlavní důvod jeho nervozity ohledně vývoje amerických akciových trhů. „Když se podívám na stav amerických akciových trhů, ovládne mě velmi silná nervozita,“ řek Icahn.

Nejostřeji se ale vyjádřil miliardář CrispinOdey, který vede londýnskou společnost OdeyAsset Management. „Všechno poukazuje na to, že jsme svědky nafukující se bubliny. Nejsme sice schopni zjistit, jak moc je velká, ale jisté je, že jednou dojde na nejhorší.“ Právě Odey patří taktéž do řad manažerů, kterým se podařilo úspěšně předvídat události poslední finanční krize a zároveň na tom vydělat jmění. V roce 2008 si vyplatil 28 milionů liber poté, co se mu povedlo několik shortů na úvěrovém trhu.

Výčet pak uzavírá zakladatel společnosti StansberryResearch Porter Stansberry, který před šesti lety úspěšně předvídal kolaps Freddie Mac, FannieMae i General Motors. Dle jeho názoru bude příští finanční krize mnohem horší než ta poslední a silně ovlivní i životy těch, kteří se v investičním světě vůbec neangažují. „Příští kolaps ovlivní všechno, na co jste v životě zvyklí. To, kde trávíte dovolenou, to, kam posíláte své děti do školy i to, kde nakupujete,“ varuje Stansberry.

Experti varují před pádem akcií o 50 %. Jak ho přežít?

Newsletter