Miliardáři investují do inovací a řeší, jak předat jmění

Za posledních 35 let vygenerovali miliardáři objem bohatství srovnatelný pouze se zlatými léty na začátku 20. století. 917 z nich vytvořilo bohatství ve výši 3,6 bilionu amerických dolarů, ukázal průzkum poradenské společnosti PwC a švýcarské banky UBS. Zatímco počátkem minulého století předznamenávalo úspěch hlavně ocelářství, automobilový průmysl a elektřina, v současnosti miliardáři investují především do spotřebitelských odvětví, technologií a inovací.

Zlatá léta netrvají věčně, proto se dá předpokládat, že miliardářský boom v následujících letech zpomalí – ruku v ruce s přirozeným cyklickým vývojem ekonomiky, rostoucími sociálními nerovnostmi, zvyšováním daní či geopolitickou nestabilitou. Inovace v oblastech jako jsou biotechnologie, umělá inteligence, kybernetická bezpečnost nebo nanotechnologie ale nabídnou miliardářům nové příležitosti, vyplývá z průzkumu.

Houževnatý vysokoškolák se zkušeností z velké firmy

Z průzkumu PwC a UBS vyplynulo, že 23 procent miliardářů začalo rozvíjet svůj byznys před 30. narozeninami. Téměř 70 procent z nich pak před čtyřicítkou. Celkem 82 procent miliardářů má vysokoškolský titul a skoro polovina z nich dříve pracovala ve velké společnosti.

Průzkum, tvrdí jeho autoři, jasně identifikoval tři zásadní vlastnosti, které jsou klíčové pro podnikatelský úspěch: rozumné přijímání rizik, vášeň pro byznys a houževnatost. Miliardáři se zároveň jasně soustředí na cíl a neustále vyhledávají další příležitosti k rozvoji svého podnikání. V případě, že se setkají s neúspěchem, jsou schopni se velice rychle vzchopit. Jednak proto, že si neustále ponechávají dostatek zdrojů, aby toho byli schopni, jednak díky tomu, že své plány neustále upravují, a to do té doby, než skutečně uspějí.

Jak předat rodinný byznys dalším generacím

Téměř dvě třetiny miliardářů jsou ve věku nad 60 let a blíží se k bodu, kdy se rozhodnou, jak předají své bohatství další generaci. Jejich dědictví je na tomto rozhodnutí zcela závislé, neboť se přenosem na další generace často rozdrobí. Přitom evropští a asijští miliardáři mají větší šanci vytvořit rodinnou byznys dynastii. Průzkum mezi velkými podnikatelskými rodinami prokázal, že 57 % evropských a 56 % asijských miliardářských rodin je schopno úspěšně řídit byznys i po odchodu „otce zakladatele“. Kontrastem jsou americké rodiny, kde tak činí pouhých 36 % rodin. Zbylých 64 % miliardářů převede řízení svého byznysu na externího manažera.

Billionaire Report 2015 vydaly společně poradenská společnost PwC a švýcarská bankovní instituce UBS. Průzkum mezi 1300 miliardáři na 14 největších miliardářských trzích analyzuje data z posledních 19 let, která představují 75 % hodnoty světového bohatství miliardářů. Zpráva zkoumá rozdíly v tvorbě bohatství, zachování jeho hodnoty a filantropických aktivitách miliardářů v USA, Evropě a Asii.

Newsletter