Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Miliardářů je nejvíc v historii

Světová ekonomika prochází těžkým obdobím, ale populace světových miliardářů dosahuje svých historických maxim. Nový průzkum ukazuje, že v letošním roce přibylo na světě 155 nových dolarových miliardářů a celkový počet tak dosáhl rekordních 2325 – tedy 7% růstu od roku 2013.

Hlavní podíl na to mají samozřejmě Spojené státy – domov nejvíce miliardářů na celém světě – kde bylo evidováno 57 nových miliardových „pracháčů“ v závislosti na průzkum investiční banky UBS. Asie a Latinská Amerika jsou však také velkými přispěvateli, s 52 respektive 42 novými účastníky na trhu.

„Nejrychleji rostoucí segment miliardářské populace pohledem zdroje bohatství jsou ti, kteří zdědili pouze část jejich bohatství a stali se miliardáři prostřednictvím vlastního podnikatelského úsilí,“ uvádí zpráva s tím, že 63 procent z hlavních společností miliardářů jsou v soukromém vlastnictví.

Informace ohledně populace miliardářů v rozvojových trzích však ukázaly smíšené signály. V Africe, celkový majetek miliardářů sice roste, ale počet miliardářů klesá, především kvůli neklidným společensko-politickým podmínkám. Podobná situace nastala na Blízkém východě.

Nicméně, celkové bohatství světových miliardářů vzrostlo o 12 procent na 7,3 bilionu dolarů, což je vyšší hodnota než kombinovaná tržní kapitalizace všech společností, které tvoří americký index Dow Jones Inustrial Average. Rozpočet České republiky by s takovou sumou vystačil něco málo přes 130 let.

Profil miliardáře

Průměrnému miliardáři je 63 let a jeho čisté jmění dosahuje 3,1 miliardy dolarů, podle údajů vyplývajících ze zprávy. Většina boháčů pak dostane své první miliardy dolarů ve věku kolem 50 let.

Téměř 90 procent mužů miliardářů jsou ženatí, 6 procent jsou rozvedení, 3 procenta nezadaní a 2 procenta ovdovělí. U mužských miliardářů prvních pět odvětví jsou finance a bankovnictví, průmysl, nemovitosti, výroba a textil a oblečení a luxusního zboží.

Oproti tomu u žen miliardářek je jen šedesát pět procent z nich vdaných, 10 procent z nich rozvedených, 4 procenta jsou nezadané a 21 procent ovdovělých. Ženy tak jako muži jsou zapojeny do podobných odvětvích jejich mužské protějšky, ale rozdíl je, že mnoho z nich se navíc angažuje v neziskových organizací.

Newsletter