Dolar obrací do zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské výnosy smazaly část včerejšího nárůstu. Koruna dnes zpevnila díky nad konsensus trhu rychlejšímu růstu cen výrobců, stále se ale drží kolem 25,90 za euro.

Miliardové pohlavní choroby na vzestupu

Jednou z věd, kde lidstvo udělalo za dobu své existence největší pokrok, je bezpochyby lékařství. Mnohé z nemocí, které dříve představovaly fatální zdravotní komplikace, se dnes dají poměrně jednoduše vyléčit. Stejně tak i řada obávaných chorob, které dříve zabíjely ve velkém, je již v přinejmenším ve vyspělých zemích téměř vymýcena. Člověk by si tedy mohl myslet, že jsme zdravější než kdy v historii. Nicméně existují zde určitá tabu, o kterých se příliš nemluví, a to navzdory tomu, že situace není příliš růžová.

Sexuálně přenosné nemoci například ve Spojených státech v poslední době rok co rok trhají nové a nové rekordy. V roce 2017 bylo v USA zaznamenáno 2,3 milionů případů nakažení chlamydiemi, kapavkou či syfilidou, což je zhruba o 200 tisíc víc než v předchozím roce. Jak dokumentuje server Vox na základě nového reportu amerického Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), všechny z těchto tří pohlavních chorob jsou ve Spojených státech v posledních letech na vzestupu.

Toxiny, bakterie, drogy, nemoci. Čím jsou prolezlé vaše peníze?

Z uvedené trojice bylo v roce 2017 v USA detekováno 1,7 milionů případů nakažení chlamydiemi, což je od roku 2013 v absolutním počtu nárůst o 22 %. Chlamydie jsou po HPV (lidském papillomaviru), kterou se někdy během života údajně nakazí téměř každá sexuálně aktivní osoba, zároveň nejrozšířenější sexuálně přenosnou nemocí jak ve Spojených státech, tak i ve většině zemí světa. U výskytu chlamydií je přitom v USA patrný růstový trend po celé nové tisicíletí, a to u obou pohlaví, jak ukazuje server Managed Care Mag na základě dat CDC.

Mnoho lidí však o tom, že mají chlamydie, ani neví, příznaky totiž pociťuje pouze zhruba třetina mužů a čtvrtina žen. Skutečný výskyt tak bude patrně významně vyšší. Mnohem větší nárůst v počtu případů však podle dat CDC v poslední době zaznamenalo nakažení kapavkou. Zatímco v roce 2013 bylo v USA nahlášeno kolem 333 tisíc případů, v roce 2017 už to bylo přes 555 tisíc, což znamená nárůst o 67 %.

Ještě větší „boom“ pak mezi roky 2013 a 2017 zažil syfilis, u kterého počet případů vzrostl z 17,4 tisíc na 30,6 tisíc, tedy o 76 %. Dle grafu ze serveru Managed Care Mag však výskyt syfilidy v USA v 90. letech strmě klesal, nicméně po roce 2000 pak nastal výrazný obrat v případě mužské části populace, který obrátil celkový trend směrem k růstu.

Účty za doktory a bankrot aneb Nemoc jako finanční katastrofa

Počet zaznamenaných případů nakažení chlamydiemi, kapavkou a syfilidou tedy od roku 2013 do roku 2017 dohromady vzrostl o 31 %. V roce 2013 přitom server Bloomberg na základě dat CDC uváděl, že náklady na léčbu sexuálně přenosných nemocí, známých také pod zkratkou „STD“ (sexually transmitted diseases), v USA činí zhruba 16 miliard dolarů ročně. I zde lze tedy odhadovat obdobný nárůst.

Šíření pohlavních nemocí však zároveň vytváří také poměrně lukrativní byznys. Například v roce 2016 studie Grand View Research odhadla, že globální trh diagnostiky STD dosáhne v roce 2022 hodnoty přes 200 miliard amerických dolarů. To však souvisí také s vládními iniciativami podporujícími testování na pohlavní choroby v rozvojových zemích, jako je Čína, Indie či Brazílie.

I ve vyspělých zemích však lidé preventivní testování často podceňují, a ostatně nejen to. Podle Alison Marshallové, expertky z Centra pro prevenci HIV / AIDS v Nové Anglii, lze příčiny expanze sexuálně přenosných chorob nepřekvapivě hledat v rizikovějším sexuálním chování, které je paradoxně způsobeno i pokrokem v jejich léčbě, který u mladých generací oslabuje strach z nakažení.

Dále také zmiňuje jakousi sexuální nestabilitu, kdy se stále více lidí identifikuje jako bisexuální, případně se v této oblasti nijak nevymezují vůbec, což vede k tomu, že nemoci, které byly dříve specifické pro určité skupiny lidí, se pomalu, ale jistě šíří do dalších komunit. Příkladem je podle ní právě syfilis, u kterého, jak uvádí server Time na základě zprávy CDC, představovali zhruba 70 % nových případů muži, kteří mají sex s muži.

Hospodářský boom a epidemie. Expanze napomáhá šíření virů

Newsletter