Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

Miliardový fond: USA nemají prezidenta, nastal čas zbavit se akcií

Americký prezident Donald Trump zase hýbá finančními trhy, ale jiným směrem, než sám asi původně chtěl. Miliardový finský penzijní fond Varma dospěl k závěru, že Trump se stal pro trhy nevypočitatelným rizikem a že je čas se amerických akcií zbavit.

Nastal čas prodat

Fond, který spravuje celkem zhruba 45 miliard eur, snížil svůj podíl v akciích v letošním druhém čtvrtletí o 5 %, přičemž tento pokles se týkal především amerických titulů. Informoval o tom německý server Spiegel Online s odvoláním na informace agentury Bloomberg. Fond tak nyní drží vyšší hotovostní rezervu, aby se zajistil proti případným poklesům na burzách.

A důvod, proč se fond zbavuje amerických akcií ve velkém? Obavy z Trumpa a jeho nepředvídatelné politiky. „Vypadá to, jako by USA v současné době neměly v úřadu žádného prezidenta,“ prohlásil šéf fondu Risto Murto v rozhovoru pro Bloomberg. To byl podle něj hlavní důvod, proč se rozhodli akcie prodat. Situaci navíc vyhodnotili i jako výhodnou příležitost pro vybrání zisků.

Vzdušné zámky na Wall Street: Nadhodnoceno 18 z 20 ukazatelů

Bod zlomu

V ekonomice nedávno Trump opět ztratil velkou část důvěry, když po srážkách v Charlottesville postavil na roveň krajně pravicové bělošské radikály a jejich odpůrce. Prohlásil přitom, že mezi těmi, kteří přišli demonstrovat proti odstranění konfederačního pomníku, byli i „dobří lidé“ a ve skupině jejich odpůrců se naopak vyskytovali i pachatelé násilí. Tím podle kritiků podpořil neonacisty a zastánce bělošské nadřazenosti, kteří tvořili podstatnou část pochodu krajní pravice v Charlottesville. Trump vzápětí přišel mimo jiné i o přízeň řady manažerů velkých firem a za uvedené výroky ho kritizoval i jeho ekonomický poradce Gary Cohn.

Chcete, aby Trump něco řekl? Řekněte mu, že to nesmí říkat

Trump není jen problém USA

„Reakce Trumpa na Charlottesville považuji za bod zlomu v americké politice,“ uvedl Murto. Rok 2008, kdy v USA vypukla světová hospodářská krize, podle něj ukázal, že se americký problém může rychle změnit v problém pro celý svět. Proto je podle něj nyní ten správný okamžik snížit riziko a některých amerických akcií se zbavit.

Ze zachránce pohromou

Krátce po svém překvapivém vítězství ve volbách byl Trump považován za „dealmakera“, který povzbudí ekonomiku. Avizoval „fenomenální“ daňovou reformu a gigantický investiční program v oblasti infrastruktury. Akcie na Wall Street letěly raketově vzhůru. Jenže nový prezident dosud žádný ze svých slibů nesplnil. V několika posledních týdnech navíc americké trhy začaly vrávorat. Když Trump pohrozil KLDR vojenským útokem, klesla globální tržní hodnota během několika týdnů zhruba o bilión dolarů.

Co dělat s akciemi, když vypukne válka mezi USA a KLDR?

Zklamání jménem Trump. V legislativě zaostává a ztrácí hlasy

Newsletter