Miliardy dolarů mladé Číňany netáhnou

Čínský miliardář Wang Jianlin přiblížil své plány, komu předat pomyslné kormidlo svého impéria, které zahrnuje nákupní centra, zábavní parky, sportovní kluby nebo kina. Hodnota Dalian Wanda Group je zhruba 92 miliard dolarů. Vše nyní ale nasvědčuje tomu, že jeho syn Wang Sicong takový majetek spravovat nebude. Ten totiž odmítl jít v otcových šlépějích a vést firmu nechce. Impérium by měli řídit profesionální manažeři, kteří budou vybráni v soutěži, uvedla agentura Bloomberg.

„Požádal jsem svého syna, ale on mi řekl, že nechce žít život jako já,“ řekl dvaašedesátiletý miliardář na fóru v Pekingu. Je to podruhé, co se čínský magnát s čistým jměním ve výši 31 miliard dolarů k této záležitosti vyjádřil. Poprvé s myšlenkou přenechat byznys profesionálům přišel v televizní show v květnu.

„Možná bude lepší předat byznys profesionálním manažerům. Můžeme je řídit z představenstva. Pozornost nezaměříme na jednoho konkrétního kandidáta, spíš vybereme někoho v soutěži,“ dodal Wang.

Čína uvalila zvláštní daň na luxusní automobily

Devětadvacetiletý Wang Sicong je jediným synem čínského magnáta. Vlastní dvě procenta otcova impéria. V Číně je Wang Sicong celebritou, jeho účet na Weibo sleduje 21 milionů lidí. Je také aktivním investorem. Nedávno vzbudil mediální rozruch tím, že svému psovi koupil osm nových iPhonů za víc než 6000 USD.

Průzkum Shanghai Jiaotong University, který pokrýval 182 top rodinných firem v zemi, ukázal, že více než 80 procent čínských dědiců nemá o převzetí majetku svých bohatých rodičů zájem. Některým z nich vadí neustálý tlak, jiní mají jednoduše jiné profesní zájmy, vyplývá z další studie.

Newsletter