Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Miliony dolarů pro UBER od klientů Goldman Sachs. Směr IPO?

Investiční banka Goldman Sachs nabízí svým bohatým klientům konvertibilní dluhopisy aplikace UBER v objemu několika set milionů dolarů, uvádějí Financial Times. Tah by umožnil UBERu financovat rychlejší rozšíření díky penězům od klientů Goldmanů, jejichž průměrná velikost účtu je 40 milionů amerických dolarů. Financování také může zvýšit případné vyhlídky veřejné nabídky, která by mohla katapultovat UBER do nejvyšších řad světových internetových společností.

Podobný fundraising ze strany Goldman Sachs jsme viděli začátkem roku 2011, kdy něco podobného provedl s Facebookem. Přibližně o rok později debutoval Facebook na akciovém trhu.

UBER dnes dosahuje hodnoty kolem 35 miliard dolarů. Po možnosti investovat do dluhopisů doufá v navýšení zdrojů o přibližně miliardu dolarů.

Goldman, sám jako institucionální investor v UBERu, doufá, že by mohl hrát hlavní roli v případě, že se firma rozhodne pro IPO. Ačkoli zatím neexistují žádné bezprostřední náznaky takovéhoto pohybu, banky již nyní usilují o takto lukrativní pozici.

Únik zprávy, že se Goldman snaží získat peníze pro UBER, připomíná podobný únik o fundraisingu ve Facebooku, který stál mnoho klientů šanci na významné zisky. Americké regulační úřady byly tehdy poměrně znepokojeny, protože publicita způsobená tímto únikem porušila pravidlo „general solicitation“ platné v době, kdy byl omezen způsob, jakým mohly být cenné papíry soukromých společností uvedeny na trh.

Newsletter