Milník pokořen: Hypotéky pod dvěma procenty a pád nekončí

Průměrná sazba hypoték – ukazatel Fincentrum Hypoindex – v březnu vykázala úroveň 1,97 procenta. Meziměsíčně tak zrychlila svůj propad na pět desetin procentního bodu a ocitá se na historicky rekordně nízké hodnotě.

Klíčovým důvodem aktuálního propadu je politika Evropské centrální banky (ECB). Ta na svém březnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o dalším poměrně citelném uvolnění měnových podmínek v eurozóně, k němuž má docházet prostřednictvím několika kanálů. Přiblížit inflaci svému bezmála dvouprocentnímu cíli se nyní bude ECB snažit předně další a vehementnější aktivizací úvěrových toků v ekonomice, nikoli již tolik oslabováním eura.

ECB a Draghi? Spasitelé trhů, bank i ekonomiky

Snaha ECB o podnícení úvěrové aktivity v eurozóně nezůstane bez odezvy ani v ČR. Měnové podmínky zůstávají uvolněné i u nás, přičemž Česká národní banka ponechává otevřenou otázku zavedení negativních úrokových sazeb, a dokonce vrací do hry debatu o posunutí kurzového závazku na slabší úroveň koruny vůči euru.

Právě uvolněné měnové podmínky, jak v ČR, tak v eurozóně, a snaha o aktivizaci úvěrových toků, přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nejnižší úroveň. Ruku v ruce se stále intenzivním konkurenčním bojem tuzemských bank v dalších měsících povedou opětovnému poklesu sazeb hlouběji pod dvě procenta.

Obecně lze říci, že doba extrémně výhodných hypoték v ČR zdaleka nekončí. Naopak existuje další prostor k jejich poklesu.

Newsletter