Milovala modrá podkova LinkedIn?

„Modrá podkova miluje Anacottskou ocel.“ Tak zní jedna z nejznámějších hlášek filmu Wall Street , která se vžila pro označení obchodování na základě neveřejných informací. Tzv. insider trading je fenomén, proti kterému bojují všichni regulátoři světa, a jak se zdá jeho „náznaky“ se objevily i u včerejšího dealu společnosti Microsoft a LinkedIn. Milovala tedy modrá podkova i tuto profesionální sociální síť?

Akvizice v hodnotě 26,2 miliardy dolarů, což odpovídá nákupní ceně akcie sociální sítě na 196 dolarech, byla naprosto nepředvídaná, alespoň co se týče většiny analytiků a investorů. Potvrzuje to samotný vývoj titulu LinkedIn, který si na konci pondělního obchodování připsal bezmála 47 % se zavírací cenou lehce nad 192 dolarech za kus. Podle serveru Fortune je však možné, že ne všichni byli tak neinformovaní, jak by se mohlo zdát.

Spekulace se týká minulého pátku, kdy byl pozorován nákup 600 „call“ opcí s realizační cenou 160 dolarů. Tento instrument tak jeho držitele opravňuje k nákupu celkem 600 tisíc akcií LinkedIn za cenu 160 dolarů za kus, a to v době do 19. srpna 2016. Podle dat agentury Bloomberg byl tento nákup proveden ve dvou transakcích za 135 100 dolarů. V pondělí, po oznámení akvizice, se hodnota těchto opcí pohybovala nad 2 miliony dolarů, což odpovídá dennímu zisku o velikosti téměř 1,9 milionů USD.

Ale to není vše. V ten samý den byl proveden další nákup 300 „call“ opcí v celkem čtyřech transakcích s realizační cenou na 175 dolarech. Tento obchod vyšel kupujícího (kupující?) na 25 tisíc dolarů, aby se tak jeho hodnota posléze dostala na více jak 569 tisíc USD. Objevují se však další otazníky, a to především tehdy, když si uvědomíte, že tento trade byl proveden pět minut před koncem obchodování.

V obou zmiňovaných případech jde, vzhledem k pondělnímu oznámení, o naprosto precizně načasované obchody, tudíž se nelze divit, že se objevily spekulace o insider tradingu. Podle opčních traderů, kterých se na celou záležitost dotázal server Fortune, šlo o poměrně malé transakce odpovídající spíše individuálním investorům než těm institucionálním. Jenže….

Nemalujme Gordona Gekka na zeď…

Poté, co bylo zveřejněno, že se na opčních trzích objevil nový Gordon Gekko, se začaly objevovat mnohem detailnější informace. A právě ty poukazovaly na fakt, že pravděpodobně nešlo o až tak zločinné obchody, jak by se mohlo zdát.

Ukázalo se, že společně s „call“ opcemi LinkedIn byly nakoupeny i „put“ opce spekulující naopak na propad ceny akcií. Není sice jasné, zda tento obchod byl proveden tím samým subjektem, ovšem bylo-li tomu tak, šlo pravděpodobně o zajištění, které bylo součástí opční strategie „iron condor“.

V takovém případě nakupuje obchodník jak „call“ opce, tak i „put“, a to při čtyřech různých realizačních cenách pro každou z nich. Podle objemu obou stran se pak ukáže, zda trader spekuluje více na růst, či pokles.

Páteční transakce ukázaly, že obchodník nakoupil dva balíčky „call“ opcí po 600 kusech s realizační cenou na 160 a 185 dolarech a dva balíčky „put“ opcí po 500 kusech s realizační cenou 125 a 115 dolarů. Všechny čtyři obchody byly podle dat agentury Bloomberg provedeny ve stejný čas.

Z objemů jednotlivých obchodů je však patrné, že se trader přikláněl více k růstu akcie LinkedIn. Jak uvádí server Fortune, 667 „put“ opcí s realizační cenou 125 dolarů v pátek vyšlo na 506 920 dolarů. V pondělí již však byl tento trade téměř bezcenný, jelikož se cena jednoho kontraktu pohybovala na 0,1 USD, celkově bychom se tedy dostali na 6670 USD. I přesto, že by celková ztráta z „put“ opce dosáhla 500 tisíc dolarů, nákup „call“ opcí s realizační cenou 160 dolarů by obchodníkovi zajistil zisk o velikosti 1,4 miliony dolarů.

Vyjma pátku se však v případě LinkedInu objevují další spekulativní obchody. Jeden z nich, a to bez zajištění ve formě „put“ opcí, byl proveden 31. května 2016. Šlo o nákup 2502 kusů „call“ opcí s realizační cenou 180 dolarů, což bylo zhruba o 53 dolarů více, než byla tehdejší cena akcie provozovatele sociální sítě. Tento obchod vyšel obchodníka pode Fortune na 835 668 dolarů. Dnes by za něj pak získal více jak 3,5 milionů USD.

Newsletter