Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Už jsme prorazili středový kurz 1,070 EURUSD.

Milovníci rizika, zbystřete!

Libra dnes zaznamenala prudký propad vůči americkému dolaru poté, co záznam z jednání BoE ukázal, že poměr hlasování o výši úrokových sazeb zůstal 7 ku 2 pro jejich zachování na stávající úrovni. Zápis mimo jiné odhalil obavy ohledně rizika ekonomického zpomalení v důsledku hospodářské slabosti zemí eurozóny. Na druhé straně, včerejší pozitivní americká data z nemovitostního trhu podpořila růst americké měny.

Jak jsem předeslal v mém minulém článku, britská libra tak s dnešním zveřejněním záznamu z jednání BoE udělala velký krok ke znovuzapočetí svého dlouhodobého klesajícího trendu vůči americkému dolaru. Její včerejší maximum na 1,61821 by tak mělo být na delší dobu nejvyšší hodnotou, na kterou se britská měna dostala vůči té americké. Pozornost obchodníků se momentálně upírá na zítřejší údaje o maloobchodních tržbách a hlavně na páteční zveřejnění britského HDP ze třetí kvartál. Vzhledem k obavám a zvěstem o globálním zpomalení ekonomiky však nelze očekávat nijak zásadně pozitivní výsledek. Na druhé straně, v USA není ve zbytku tohoto týdne plánováno zveřejnění žádných ekonomických dat, a tak by měl na trhu převažovat a udávat směr pozitivní sentiment amerického dolaru favorizující pokračující růstový trend americké měny vůči libře.

Z pohledu technické analýzy se zdá, že korekce dolaru je u konce. Libra se vůči dolaru znovu dostává do svého téměř 4 měsíce trvajícího poklesovém kanálu. Její dnešní propad se zastavil na Fibbonaciho 50,00 retracementu, jenž lze považovat za momentální support. Osobně očekávám během zbytku dne určitou konsolidaci v rozmezí 1,607 – 1,6 dolaru za libru. Zda tato konsolidace bude pokračovat i během zítřka, závisí do velké míry na výsledcích zmiňovaných maloobchodních tržeb. S velkou pravděpodobností však můžeme očekávat spodní proražení tohoto pásma nejpozději do pátečního rána.

Těm, jenž se nenechali před dvěma dny zlákat k otevření krátké pozice na úrovni 1,614, bych doporučil další obchodní příležitost, a sice čekající příkaz k prodeji poblíž úrovně 1,606 se stop lossem nad 1,61 a vyhlídnutou úrovní k výběru zisků na 1,595, případně 1,59 pro milovníky rizika. Pro ty, kteří již drží krátkou pozici na libře a vyznávají agresivní styl obchodování, bych doporučil navýšení jejich pozice, protože jak sentiment, tak technikálie ale i fundament se momentálně nacházejí na jejich straně.

Newsletter