Mince s Karlem III. budou nejslabší proti dolaru od roku 1985

Klíčové body

  • Meziroční inflace ve spojeném království klesla. Důvodem je především pokles cen pohonných hmot.
  • Bank of England během příštího týdne doručí další navýšení sazeb.
  • Libra je nejslabší od roku 1985 a začíná se šeptat o paritě s dolarem.
Zdroj: Depositphotos

Meziroční inflace ve Spojeném království v srpnu dle předběžných odhadů klesla poprvé za více než rok, když dosáhla hodnoty 9,9 %. Analytici finančních trhů očekávali meziroční růst o 10,2 % oproti 10,1 % naměřeným v červenci. Za poklesem hodnoty inflace stál, podobně jako v ČR a dalších zemích Evropy, pokles ceny pohonných hmot. Jádrová inflace, která nebere zřetel na cenu energií, potravin, alkoholu a tabáku, na ostrovech meziměsíčně rostla dle očekávání o 0,8 %. Z dat vyplývá, že v následujících měsících bude segment potravin vykazovat růst cen.

Nově jmenovaná premiérka Liz Truss už stihla ohlásit velký balík vládní pomoci pro domácnosti a průmysl skrze dotování cen energií. Nově zavedený strop na ceny energií pro domácnosti na účty za energie by měl činit 2500 liber ročně s platností na dva roky. Pro firmy pak přislíbila dotaci cen energií pro dalších 6 měsíců. Další vlna pomoci pro ohrožené sektory je dle slov Liz Truss na cestě. Odhadovaná fiskální zátěž představeného balíčku činí 130 miliard liber. Ekonomové předpokládají, že vládní pomoc dramaticky utlumí inflaci v krátkém období, ale ve střednědobém horizontu bude působit proinflačně. Vytvoří navíc značnou zátěž pro veřejné finance.

Zasedání Bank of England bylo z důvodu úmrtí královny odloženo na čtvrtek 22. září. V Roklenu očekáváme, že centrální banka na tomto zasedání doručí zvýšení úrokových sazeb o minimálně 50 bazických bodů. Velká Británie trpí smrtí hlavy státu, špatnými rozhodnutími předchozí vlády, změnou ministerského předsedy, vysokou inflací a rostoucí hrozbou recese. Libra od poloviny srpna oslabuje proti dolaru. Tento trend bude zřejmě pokračovat i přes mírné posílení v předešlých dnech. Už během středečního odpoledne odmazala libra většinu zisků proti dolaru.

Kurz libry se před rokem pohyboval na úrovni 1,38 dolaru za libru. Od ledna letošního roku, kdy se kurz krátkodobě posunul na 1,36 dolaru za libru, sterling pomalu oslabuje k hodnotám okolo 1,15 dolaru za libru. Jedná se o nejslabší hodnotu od roku 1985, kdy byla testována parita libry proti dolaru. V následujících týdnech lze očekávat další oslabení proti dolaru. Ekonomové a analytici očekávají razantní reakci Fedu na zasedání, které je naplánováno na příští týden. Nevylučují ani navyšování sazeb na dalších zasedáních v listopadu a prosinci. Americká srpnová inflace totiž místo očekávaného zpomalení naopak zrychlila.

Libra sice ztrácela primárně proti dolaru, ale zaznamenala také ztráty proti euru a dalším měnám včetně koruny. Odhady agentury Bloomberg nyní odhadují pravděpodobnost parity libry s dolarem v dalších 12 měsících na 19 %, což je nejvyšší hodnota za několik dekád.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9961 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 109,84 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9891 do 1,0059 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,48 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,57 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,44 až 24,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,34 do 24,85 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter