Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Minimální mzda v Německu: Jen začala platit, sklízí odpor

Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové chce změnit zákon o minimální mzdě, který v Německu platí teprve od začátku letošního roku. Už teď strana zjišťuje, že zákon, který protlačil její koaliční partner – sociální demokraté (SPD) – vyvolává byrokratickou zátěž firem a to zejména malých a středních. Kritizují jej také čeští nebo polští dopravci, kteří podle jeho ustanovení musí řidičům za dobu jízdy na německém území vyplácet německou minimální mzdu ve výši 8,50 eura za hodinu, v přepočtu zhruba 235 korun.

„Po třech měsících platnosti zákona se na to podíváme a zvážíme, kde musíme ubrat byrokracii,“ řekla pro rozhlasovou stanici Deutsche Welle Merkelová. „Samozřejmě, že nechceme trvalou byrokratickou zátěží ztěžovat život zrovna malým firmám,“ doplnila.

Podle německých hospodářských svazů se právě malé podniky obtížně vyrovnávají s byrokratickými povinnostmi, které přineslo zavedení minimální mzdy. Firmy totiž musejí úřadům přesně dokládat pracovní výkazy zaměstnanců, aby prokázaly, že měsíční mzda zakotvená v pracovní smlouvě odpovídá alespoň částce 8,50 eura za hodinu. Zatímco u velkých společností se o tuto novou povinnost starají velká účetní oddělení, malé firmy obvykle nemají zaměstnance, které by pro tuto činnost mohly uvolnit.

Kritika zavedení minimální mzdy v Německu zaznívá i z Česka a Polska. Podle německého ministerstva práce se totiž minimální mzda vztahuje na všechny zaměstnance, kteří vykonávají práci na území Německa, tedy i na řidiče dopravních firem, kteří jsou zaměstnáni v zahraničí a Německem jen projíždějí.

Němci budou mít minimální mzdu 8,5 eur. Co to udělá s ekonomikou?

Polský logistický svaz TLP se už minulý týden obrátil na Evropskou komisi se žádostí, aby prověřila, zda je toto opatření německého zákona o minimální mzdě v souladu s unijním právem. Podle prezidenta svazu Macieje Wronského je takové ustanovení diskriminační, protože ho žádná jiná evropská země neuplatňuje.

Stejného názoru je i české sdružení dopravců Česmad Bohemia. Jeho mluvčí Martin Felix televizi ARD řekl, že Německo porušuje evropský princip volné dopravy. Podle něj Německo zákonem o minimální mzdě nepřijatelným způsobem zasahuje do vztahů mezi zaměstnanci a firmami v zahraničí.

V České republice se od ledna zvýšila měsíční minimální mzda na 9200 Kč, což odpovídá 55 korunám na hodinu.

Vzroste s minimální mzdou i nezaměstnanost?

Zavedení plošné minimální mzdy v Německu prosadila sociální demokracie (SPD), která je koaličním partnerem CDU/CSU. V minulosti úroveň nejnižších platů v některých odvětvích určovaly dohody odborů se zaměstnavatelskými svazy. Úroveň minimální mzdy se tak lišila podle oborů i podle spolkových zemí.

Od začátku roku mají všichni zaměstnanci v Německu nárok na 8,50 eura za hodinu, výjimka se vztahuje pouze na učně a studenty připravující se na zaměstnání a na dlouhodobě nezaměstnané v prvním půlroce po nástupu do první práce. 

Newsletter