Ministerstvo: Uber zákon neporušuje, řidič musí mít licenci

Provoz mobilní aplikace UberBlack nabízející služby vozidel taxi neporušuje tuzemské zákony. Podmínkou je ale to, aby řidiči měli oprávnění k provozu taxislužby a vozidla byla řádně označená střešní svítilnou s nápisem taxi. V tiskové správě to po dnešním jednání se zástupci společnosti Uber uvedlo ministerstvo dopravy.

Soud zakázal užívání alternativní taxislužby Uber v celém Německu

V úterý přitom německé soudy provoz některých služeb americké společnosti v sousední zemi zakázaly. Šlo ale o jiný druh služeb, které společnost v Česku neposkytuje. Za nekalou konkurenci označil soud ve Frankfurtu používání aplikací Uber a UberPop. V rámci nich aplikace nabízí zákazníkům jízdu s řidiči, kteří nemusí mít nutně oprávnění vozit jiné lidi za úplatu.

V Česku se Uber omezuje se jen na aplikaci UberBlack, jejímž prostřednictvím mohou lidé cestovat pouze s registrovanými taxikáři. Aplikace umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči. Ti je odvezou na určené místo, aplikace přitom slouží jako taxametr.

„Zájemci z řad poskytovatelů služeb o zapojení do naší aplikace nám musí fyzicky předložit všechna potřebná povolení a dokumenty, které jsou v Praze nutné. Teprve po jejich ověření se mohou do naší aplikace přihlásit,“ uvedl při nedávném vstupu Uberu na český trh manažer projektu Patrick Studener.

Podmínkou označení vozidel jako taxi je odlišení vozidel taxislužby od takzvané smluvní přepravy. Pokud vozidla takto označená nejsou, musí mezi zákazníkem a provozovatelem existovat před nástupem do vozidla písemná nebo elektronická smlouva obsahující elektronické podpisy. Za porušování podmínek pro provozování taxislužby hrozí dopravcům pokuta až půl milionu korun a, případné odejmutí odejmutím koncese, a samotným řidičům pak pokuta až 50 tisíc korun a zákaz činnosti na dva roky, upozornilo ministerstvo dopravy.

V Česku je služba UberBlack dostupná od poloviny srpna. Mobilní aplikace, která nyní funguje už ve více než 150 městech ve 42 zemích světa, v některých zemích způsobila rozruch. V první polovině června proti ní protestovali taxikáři v řadě evropských měst. Taxikáři tvrdili, že služba pro ně představuje nelegální konkurenci. Podobné protesty v Česku společnost neočekává. 

Ekonomika sdílení über alles. Co na to Uber?

 

Newsletter