Mládek: Kroky manažerů OKD musí posvětit věřitelé

AKTUALIZOVÁNO Management černouhelné společnosti OKD bude muset mít všechny zásadní kroky odsouhlasené věřiteli. Po dnešním jednání zástupců vlády s manažery těžební firmy New World Resources (NWR), která OKD vlastní, to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). NWR má existenční problémy. Ohroženy jsou pracovní místa 13 tisíc lidí.

Podle Mládka dnešní schůzka vyjasnila vlastnictví OKD​. Právě na nejasnou vlastnickou strukturu těžební firmy upozorňoval již dříve. „Dohoda je, že se bude separátně jednat o dvou věcech,“ řekl ministr. První z nich podle něj je možnost dosáhnout dohody o restrukturalizaci OKD, druhou pak eventuální prodej Dolu Frenštát za jednu korunu. O plánu prodeje tohoto dolu státu ministr mluvil již dříve. Jde o zakonzervovaný důl na Novojičínsku, který vznikl v 80. letech minulého století, ale nikdy se v něm netěžilo.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že další budoucnost společnosti NWR je v rukou věřitelů. Vláda se o horníky podle něj postará. „Jasně jsme řekli věřitelům a akcionářům, že to oni musí podniknout kroky k restrukturalizaci a vylepšení hospodářských výsledků společnosti,“ řekl Babiš. O částce čtyř miliard korun, kterou údajně NWR požadovala v prosinci, se podle něj dnes nejednalo.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) dodala, že propouštění v OKD je nevyhnutelné a mělo by být postupné. „Ministerstvo práce ale i nadále spolupracuje s Úřadem práce na plánu, co dělat, když budou horníci propuštěni,“ řekla po jednání. Na plánu restrukturalizace by podle ní měl pracovat užší tým. Kdo bude jeho členem, neuvedla.

Dluh NWR bude řešit investiční banka Moelis

Vymezení toho, s kým konkrétně jednat, ocenil šéf předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Dosud to bylo tak, že nebylo ani jasné, kdo může jménem společnosti hovořit. Jde o to, aby každý krok, který se nyní udělá, nemohl být nikým zpochybňován,“ řekl šéf odborů. „A to kýmkoliv, zejména NWR, potažmo OKD,“ dodal. Dnešního jednání se neúčastnil, ministerstvo průmyslu (MPO) však potvrdilo, že se dnes odpoledne znovu sejde pracovní skupina, kterou tvoří kromě odborů i zástupci MPO a ministerstva práce. Poprvé se sešla v polovině prosince.

Podle Mládka vznikne další sedmičlenná pracovní skupina, která bude jednat o možnosti reorganizace OKD. Státní podnik Diamo by podle něj mohl koupit za korunu Důl Frenštát, který je udržován v provozu, je tam zaměstnáno 50 lidí, roční náklady na provoz činí 50 milionů korun. „Pro stát má smysl si to držet jako strategickou rezervu,“ uvedl Mládek. O plánu prodeje tohoto dolu státu ministr mluvil již dříve.

NWR se potýká s poklesem cen uhlí, zvažuje uzavření dalších dolů, nejen Dolu Paskov. Společnost by se mohla v polovině roku dostat do platební neschopnosti. Tento týden oznámila, že si na restrukturalizaci dluhu najala investiční banku Moelis a jako právního poradce společnost White & Case​. 

Většinovým vlastníkem NWR je v současné době s 50,52% podílem společnost CERCL Mining B.V. Tu vlastní BXR Group, ovládaná finančníkem Zdeňkem Bakalou.

NWR splnila loňský cíl produkce, cena uhlí ale dál klesla

Newsletter