Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Mládek: Pro ČEZ jsou hlavní nové reaktory, koupě SE „druhořadá“

(Doplněno 9:19) Prioritou tuzemské energetiky ČEZ je výstavba nových jaderných reaktorů v Česku a případná akvizice podílu ve slovenské energetice Slovenské elektrárne je „druhořadá“. Řekl to včera večer ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Hlavním cílem ČEZu musí být poskytovat služby českým zákazníkům,“ uvedl Mládek. Konsensem vlády je podle něj v tuto chvíli rozšíření jaderných elektráren Temelín a Dukovany, každé o jeden reaktor. Rozvoj jaderné a uhelné energetiky jsou podle ministra klíčové pro dlouhodobou energetickou strategii ČR. Ta by měla být připravena k diskuzi ve vládě koncem ledna, poté co její prosincové projednávání narazilo na spor ohledně prolomení limitů těžby hnědého uhlí.

Mládek k uhlí: Limity těžby zřejmě padnou v Bílině

V otázce převzetí většinového podílu ve Slovenských elektrární z ruskou italské skupiny Enel nedošlo podle Mládka k žádnému dalšímu vývoji. ČEZ svůj zájem o 66% podíl ve slovenské energetice potvrdil v listopadu, jednání o prodeji probíhají. Enel v pondělí dodal předpokládaný časový rámec transakce, svá aktiva na Slovensku a v Rumunsku chce prodat do června 2016.

ČEZ potvrdil: Chceme 66% ve Slovenských elektrárnách

Vláda zůstává nejednotná v otázce financování rozšiřování jaderných zdrojů. Zatímco ministr financí Andrej Babiš odmítá jakoukoli firmu státních garancí na cenu elektřiny vyrobené z nově vystavených zdrojů, Mládek řekl, že sám určitou formu garancí vlády podporuje. 

„ČEZ odmítl investovat do nových jaderných reaktorů bez státní podpory a dlouhodobé energetické strategie, ani jedno zatím není vyřešeno. I v případě investice do Slovenských elektráren je několik nezodpovězených otázek, především ohledně neustále zvyšujících se nákladů na dostavbu jaderné elektrárny Mochovce. Dokud nebudou tyto otázky vyřešeny, neočekáváme jakýkoli posun. Varianta, že by ČEZ investoval do obou projektů zároveň, se v tuto chvíli a za daných podmínek a cen elektřiny jeví jako spíše nepravděpodobná. V každém případě by tyto investice omezily ČEZ v možnosti nabídnout a udržet vyšší výplatní poměr co se týče dividendy akcionářům,“ uvedla analytička Roklen24 Lenka Dvořáková Švejdová.

Slovenské elektrárně jsou provozovatelem jaderných, vodních a uhelných zdrojů s celkovou instalovanou kapacitou 5,7 GW a produkcí elektřiny v objemu 22,8 TWh v roce 2013. EBITDA výsledek Slovenských elektráren v roce 2013 dosáhl rozsahu 710 milionů eur při čistém zisku 356 milionů eur.

Expert na energetiku: Česko se musí změnit!

Mládek: Vypadá to na jeden blok v Temelíně a jeden v Dukovanech

Newsletter