Mládek: Rafinériím může pomoci investor z Perského zálivu

Ministr průmyslu Jan Mládek se obává, že se v tuzemsku nedostatečně investuje do rafinérií a v důsledku by mohlo být ohroženo zásobování pohonnými hmotami. Investicím v sektoru by dle něj mohl pomoci vstup investorů z oblasti Perského zálivu. Za obtížné naopak považuje případné ovládnutí Unipetrolu finanční skupinou J&T.

Mládek, dle zprávy zachycené Reuters, si umí představit investora ze Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů či Kuvajtu, který by investovat do tuzemské petrochemické skupiny Unipetrol. V té ovládá majoritu polská skupina PKN Orlen. Jak zpráva poznamenává, Poláci se k investicím do rozvoje Unipetrolu nemají.

Podle ministra Mládka má stát pracovní skupinu k otázce budoucnosti sektoru, ve které jsou i zástupci PKN Orlen. Ministr k arabské investici či jinému řešení poznamenal, že „všechny možnosti jsou na stole“.

„Informace tohoto typu by mohly povzbudit zájemce o nákup významného podílu v Unipetrolu a mít tak lehce pozitivní vliv na cenu akcií. Podle našeho názoru je ale nepravděpodobné, že by taková transakce probíhala přes pražskou burzu, kde se volně obchoduje jen zhruba 10 procent akcií Unipetrolu. Většinový 63% podíl patří polskému PKN Orlen, zbytek kontroluje právě skupina J&T a její klienti,“ uvádí analytik Komerční banky Josef Němý.

Newsletter