Mládí vpřed! Znáte (ne)výhody studentského podnikání?

I když se to na první pohled nezdá, má podnikání při studiu mnoho výhod. Server Monty Rich se podrobně podíval, co vás čeká, pokud se ještě během studia rozhodnete vstoupit do podnikatelských vod.

Ti, co už mají to své studentské ponocování a válení se v knihách za sebou, většinou označují těchto pár let za to nejkrásnější období svého života. Proč?

Na věku (ne)záleží

V tu dobu totiž máte pocit, jako by vám patřil všechen čas světa (nepočítaje ty nekonečné večírky a ponocování u GoT), a tak si nejspíš říkáte, že nejlepší doba pro zahájení podnikání je až po škole. Možná proto se pro samotné podnikání při studiu rozhodne pouze zlomek (milovníci číselných údajů nechť si do diáře připíšou 14 %). 

Jenže právě čas je v tomto období jednou z věcí, proč byste do toho měli jít teď. Můžete totiž zkoušet, hledat cesty a také nasekat pár chyb… 

Vždycky je totiž jednodušší riskovat, když ještě nemáte na cestě dítě nebo jste se nezavázali hypotékou, kterou budete muset splácet. Proč proto nezkusit nabrat zkušenosti na poli podnikání?

Nejdřív ze všeho však musíte „odškrtnout“ následující body:

– jste student do 26 let (do 28 let u prezenčního doktorského studia)

– zažádal jste o živnostenské oprávnění (v případě umělecké či autorské činnosti to není nutné)

– jste zaregistrovaný na finančním úřadě, na zdravotní pojišťovně i na státní správě soc. zabezpečení 

Výhody

Zdravotní pojištění

Krom toho, že máte jako každý student zvýhodněné ceny snad u všeho, na co si vzpomenete, tak další velkou výhodou je právě to, že za vás zdravotní pojištění odvádí stát. 

Jako student-podnikatel můžete tuto výhodu využít na váš první rok samostatně výdělečné činnosti. Můžete se proto nerušeně soustředit na rozjezd podnikání, aniž by vás strašilo, že nemáte z čeho zaplatit pojištění. 

Co se týče let následujících, tak budete hradit zálohy ve výši, která se vypočte dle dosaženého příjmu. 

Sociální pojištění

Pokud jste ještě nedosáhli hraničního věku 26 let, tak na vaši podnikatelskou činnost nahlíží stát jako na „vedlejší“. Tím pádem nejste povinni platit zálohy ani na sociální pojištění. Pokud ovšem vaše příjmy za kalendářní rok nepřekročí tzv. rozhodnou částku (pro rok 2017 je to 67 756 Kč).

V případě, že máte to štěstí a v podnikání se vám začalo dařit nad rámec této hranice, tak budete muset (i přesto, že jste student) měsíční zálohy státu zaplatit. 

Nezapomeňte však také na to, že budete muset každý rok dokládat statut studenta.

Daně

Teď vás možná malinko zklamu – na klasickou slevu na poplatníka (v roce 2017 to činí 24 840 Kč) mají totiž ze zákona právo prakticky všichni (žádná speciální výjimka tedy v tomto případě nebude). Avšak vy, jakožto studenti, si budete moci odečíst krom toho ještě slevu na studenta. A to se vyplatí. Oproti předešlému roku se totiž výše slevy z příjmů nezměnila a vy si tak budete moci odečíst z daně až 4 020 Kč.

Nevýhody

Jako OSVČ se můžete potýkat s několika zádrhely, které vám mohou pěkně okořenit život. Ať už jsou to komplikace kvůli omezením u názvu firmy, nebo třeba to, že vám podnikání odkrojí podstatnou část volného času (je dost možné, že se vám o podnikání bude později i zdát). 

Proto byste měli vědět, že podnikání vyžaduje silnou sebekázeň a dobře promyšlený „time management“. Pokud proto zatím nemáte nervy na to, abyste na svých bedrech nesli tíhu následků svých rozhodnutí, a odradí vás první překážky, promyslete si, zda je podnikání pro vás to pravé. 

Mít tak něco svého

Ono totiž i přesto, že „mít něco svého“ bývá snem mnoha, tak udělat ty první krůčky k jeho dosažení chce pořádnou dávku sebekázně a odhodlání.

Ovšem pokud jste si 100% jistí, že chcete v budoucnu více svobody i prostoru pro osobní představy a plány, chcete si sami rozhodovat o své práci a máte velkou porci odvahy – nečekejte. Zkuste se oprostit od všech těch brzd, které vám stojí v cestě. Ať už je to strach z neúspěchu, ztráty financí, nebo prostě jen obava z toho, že nejste dost dobří… 

Odkládání na „někdy“ totiž dokáže i velké sny přeměnit na vybledlé vize dní budoucích.

Není totiž náhodou, že se slova „někdy“ a „nikdy“ tak snadno zamění…  

Newsletter