Asijské obchodování přineslo mírné tlaky na silnější dolar. Dolarový index se obchoduje těsně pod hranicí 90,5 bodů, euro proti dolaru kolem úrovně 1,2130 EURUUSD. Měny regionu vykazují tlaky na oslabení. Koruna by v případě jejich pokračování mohla během dne atakovat 26,20 za euro.

Mládí vs. zkušenosti. Jak vypadá ideální startupista?

Jak si představujete ideálního startupistu? Pokud před sebou vidíte obrázek mladého podnikatele plného energie, kterému je něco přes dvacet a má nápad měnící svět, pak vás dnešní Silicon Valley patrně zklame. Jak se zdá, k tomu, abyste účinně dokázali rozvířit vody businessu, vám spíše než mládí dopomohou cenné životní zkušenosti. Ty nejúspěšnější startupy totiž obvykle zakládají čtyřicátníci.

Tak zní verdikt společné studie Javiera Mirandy z amerického Úřadu pro sčítání lidu (U.S. Census Bureau) a Pierra Azoulaye z Massachusettského technologického institutu (Massachusetts Institute of Technology, MIT). Ti si ve svém bádání kladli za cíl určit, jaký je ideální věk pro zakladatele nadějného startupu. A je to přitom o dost více, než by většina lidí nejspíš čekala.

Startupy slibující revoluci. Mnoho investorů, ale málo peněz

Ukázalo se totiž, že v nejistých vodách podnikání umí chodit zejména ti starší. Když výzkumníci analyzovali úspěšné americké startupy založené v letech 2007 až 2014, došli k tomu, že jejich zakladateli bylo v průměru 45 let. Stejně tak průměrný věk zakladatele v rámci procenta nejrychleji rostoucích amerických startupů z posledních let se pohyboval kolem této cifry. 

To je v rozporu s obecnou představou, že mladí lidé mají i kvůli menším rodinným povinnostem více času, energie a elánu, jakož i s výrokem fenomenálního zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, že „mladí lidé jsou prostě chytřejší,“ který citoval server Fast Company.

Mladí géniové ve svetrech? Omyl! Kdo vládne startupům a inovacím?

Poměrně v souladu se zjištěním výzkumu jsou statistiky o malých podnicích, které přinesl server Small Biz Trends. Podnikatelé mezi 18 a 29 lety tvoří pouze 4 % celkového počtu a podnikatelé mezi 30 a 39 %. Businessmani mezi 50 a 59 však čítají celých 35 %. Na druhou stranu tato čísla nemusí nutně nic říkat o tom, zda jsou úspěšnější mladší či starší začínající podnikatelé.

Odpověď na otázku, zda je lepší založit business, dokud jste ještě mladý, anebo je lepší pár (desítek) let počkat, ovšem hledali Miranda a Azoulay. Když kromě úspěšných startupů zkoumali také ty neúspěšné, došli k závěru, že pravděpodobnost úspěchu se mezi zakladateli spadajících do jednotlivých skupin systematicky liší, jak také naznačuje graf ze serveru Fast Company.

A rozdíly vyplývající z dat za 2,7 milionu amerických startupů jsou poměrně značné. Jak shrnuje server Inc., konkrétně bylo kvantifikováno následující:

  • U padesátiletého zakladatele startupu je oproti třicetiletému zakladateli 2,2krát pravděpodobnější, že jeho projekt bude úspěšný.
  • Čtyřicetiletý zakladatel startupu má 2,1krát vyšší šanci na úspěch než pětadvacetiletý startupista.
  • Celkem 2,8krát vyšší pravděpodobnost úspěchu má v porovnání s pětadvacetiletým zakladatelem padesátník.
  • Šedesátiletý podnikatel má 3krát vyšší šanci, že založí úspěšný startup než jeho třicetiletý kolega, a rovněž 1,7krát vyšší pravděpodobnost, že se jeho firma dostane do procenta nejrychleji rostoucích startupů.

Chybějící mezera na trhu? Dvacet důvodu, proč startupy krachují

Newsletter