Mléko levnější než voda. Farmáři házejí ručník do ringu

Stále se stupňující cenová válka supermarketů ve Velké Británii má nyní podle průzkumu za následek zlevnění mléka až na hranici, kdy je dokonce v některých případech levnější než voda.

Čtyři velké britské supermarkety – Tesco, Morrison, Sainsbury‘s a divize Walmart – srazily v posledních dnech cenu potravin ve snaze udržet si podíl na trhu při vysoké konkurenci. Podle výzkumu provedeného odborným magazínem The Grocer je nyní čerstvé mléko uvedených značek na základě srovnání pence/litr levnější, než některé značky balené vody.

Tesco (+11 %) nevyplatí dividendu, bude prodávat a šetřit

Podle Brandview.com se cena za litr mléka v britských supermarketech snížila v přepočtu až na 43 pencí, tj. zhruba 15 korun. Jen o několik haléřů se pak liší v přepočtu cena vody prodávané ovšem v mnohem větších baleních a multipacích. Cena mléka začala klesat již v loňském roce a supermarkety dělaly, co mohly, aby na nižší ceny nalákaly zákazníky. Zejména s ohledem na výrazně rostoucí konkurenci na trhu díky německým diskontním řetězcům Aldi a Lidl.

Zatímco spotřebitelé ze snížení cen za mléko těží, britští chovatelé mléčného skotu si stěžují na stlačené příjmy ze strany supermarketů. Situace dospěla tak daleko, že někteří chovatelé končí. Podle National Farmers Union ve Velké Británii v prosinci dobrovolně odešlo z trhu až na 60 producentů mléka.

Předseda mlékárenské rady Národní unie farmářů Rob Harrison uvedl, že tlaky na cenu chovatelů mléčného skotu se v poslední době podobaly spíše boxerskému zápasu, v němž je „boxer přivázán lany a dostává ránu za ránou, přičemž je jen určitý počet ran, který je schopen unést, než hodí ručník do ringu.“

Tesco má nového „kata“, chystá úspory a propouštění

Newsletter