Čína by se měla odpoutat od stanovování cílů hospodářského růstu. Mohlo by to přinést kvalitnější opatření na podporu čínské ekonomiky. Uvedl to dnes Mezinárodní měnový fond (MMF). Ocenil přitom dosavadní ekonomické pokroky Pekingu. Čína by však podle něj měla pokračovat v hlubokých reformách, zpomalit neudržitelný růst půjček a přestat s financováním málo výkonných podniků.
„Praxe stanovování cíle ročního hospodářského růstu (spíše než odhadů) podpořila nežádoucí zaměření na krátkodobá stimulační opatření nízké kvality,“ uvedl fond podle agentury Reuters v pravidelném výročním hodnocení čínské ekonomiky. Pokud bude Peking roční růstové cíle stanovovat i nadále, měl by podle něj postupovat pružně, využívat širší rozpětí hodnot a udržitelná tempa expanze.
MMF v červenci zvýšil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 6,6 procenta z dosud očekávaných 6,5 procenta. Na příští rok počítá se zpomalením na 6,2 procenta. Čínská ekonomika, která je druhou největší na světě, loni vykázala růst o 6,9 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za posledních 25 let.
Zpomalování čínské ekonomiky bude podle fondu pokračovat i v dalších letech. Pro rok 2021 předpokládá fond tempo expanze kolem 5,8 procenta.
Neudržitelně vysoké růstové cíle jsou podle fondu rovněž jednou z příčin rizika týkajícího se růstu půjček. Čínské nefinanční, státem vlastněné podniky nesou podle něj na bedrech zhruba polovinu bankovních úvěrů, na průmyslové výrobě se ale podílí jen z jedné pětiny.
„Čínský firemní dluh je stále zvládnutelný, na úrovni zhruba 145 procent hrubého domácího produktu (HDP) je ale v každém případě vysoký,“ uvedl podle Reuters šéf mise MMF v Číně James Daniel.