MMF o zabezpečení globální likvidity

V americkém Washingtonu se sešli zástupci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, aby společně prodiskutovali nejžhavější ekonomická témata posledních několika měsíců. Včetně předpovědi ohledně globálního hospodářského vývoje byla probírána i rizika ohrožující současný stav světové ekonomiky. Součástí této diskuze byla i otázka zabezpečení bankovní likvidity v případě vypuknutí další finanční krize.

Členové MMF si dali za úkol ještě více rozšířit bezpečnostní síť, která byla doposud tvořena skupinou největších světových bank v čele s Federálním rezervním systémem. „Během finanční krize vytvořil Fed společně s dalšími měnovými autoritami swapovou síť, pomocí které si navzájem dodávaly potřebnou likviditu,“ řekl pro agenturu Bloomberg Tharman Shanmugaratnm, singapurský ministr financí, který poslední čtyři roky předsedal Mezinárodnímu měnovému a finančnímu výboru. „Tento systém však zahrnoval pouze vybrané banky, proto je potřeba zapracovat na jeho rozšíření, které by obsáhlo i menší subjekty. Jako možná hlava celého uskupení se pak jeví jako nejlepší volba nadnárodní instituce, jakou je MMF,“ dodal ministr.

MMF o ohrožení finanční stability

 V roce 2008, kdy byla swapová síť „rozhozena“, se hlavními partnery Fedu staly instituce jako Evropská centrální banka, Bank of Japan, Bank of Canada, ale i singapurská či jihokorejská centrální banka.  Během jednoho roku si v rámci této spolupráce finanční domy vyměnily swapy o hodnotě více jak 600 miliard dolarů.

Některé rozvojové trhy však měly přístup ke swapům zakázaný. Fed odmítl spolupráci například s Indonésií, Peru a Indií. Banky těchto zemí pak byly nuceny získávat zdroje od jiných světových hráčů, jako je Čínská lidová banka či Bank of Japan. Obdobné obstrukce by se díky patronaci Mezinárodního měnového fondu měly eliminovat. Shanmugaratan však tvrdí, že některé centrální banky vidinu celosvětové spolupráce pod taktovkou MMF nepodporují. „Ne každá banka je pro. Já jsem ovšem přesvědčen, že věc tohoto typu a důležitosti vyžaduje globální uvažování. Individuální zájmy musí jednoduše stranou,“ zní jeho slova.

V době vypuknutí krize se finanční zdroje Mezinárodního měnového fondu dostaly na svá rekordní minima, což společně s výraznou redukcí možné činnosti oslabilo schopnost instituce včas zpozorovat první náznaky blížící se krize. Podle Shanmugaratana se však dnes situace výrazně zlepšila. MMF posílil svou schopnost monitorovat celosvětová systémová rizika a začal budovat vlastní síť úvěrových linek jako prevenci případné likviditní krize.

„MMF je teď mnohem flexibilnější a dokáže tak rychleji ale hlavně efektivněji reagovat na konkrétní situace, a to především s důrazem na možný dominový efekt,“ řekl optimisticky Shanmugaratan. Ohledně vývoje jednotlivých zemí, zejména pak Řecka, už ministr nebyl tolik sdílný. Na otázku momentálně běžících úvěrových programů v Evropě sdělil pouze to, že jde o zářný příklad toho, jak MMF dokáže zabránit přelévání negativních efektů mezi jednotlivými zeměmi a udržet tak světový finanční systém co nejstabilnější.

MMF: Růst ve vyspělých ekonomikách sílí, v rozvíjející se zpomalí

Šéfka MMF: Pozor na přehnané oslabování měn

Newsletter