Euro proti dolaru umazalo velkou část ranních ztrát. Obchoduje se kolem 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se jako jediná posunula do zisku pod 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

MMF pobízí Japonsko ke zvýšení daně z obratu

Mezinárodní měnový fond vyzval Japonsko, aby nadále pokračovalo v plánu zvýšení daní z obratu v říjnu 2015. Reaguje tak na spekulace poslední doby o možném pozdržení tohoto kroku. Podle MMF je potřeba, aby se Japonsko zaměřilo nejen na ekonomický růst, ale především na alarmující výši svého veřejného zadlužení.

Podle MMF Bank of Japan nedosáhne 2% inflačního cíle. Musí upravit očekávání

„Jsme toho názoru, že zvýšení daně z obratu z 8 na 10 % během října 2015 je nezbytným krokem k zahájení stabilního a trvalého snižovaní podílu japonského dluhu vůči jeho HDP,“ uvedl Odd Per Brekk, ředitel regionálního oddělení MMF pro asijsko-pacifickou oblast. Souběžně pak navrhl, aby Japonsko zvážilo zavedení dočasného a cíleného rozpočtového stimulu, který by zmírnil prvotní šok z vyšších daní, pokud by ekonomický růst zaostával za očekáváním.

Japonci by se měli raději připravit na další růst daní

Brekk se ve svém projevu vyjádřil i k nedávnému navýšení objemu nákupu státních dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování. Označil tento krok za „vítaný a vhodný“, ale zároveň dodal, že by neměl být kladen důraz pouze na opatření monetární politiky, ale i na paralelní implementaci patřičných strukturálních reforem.

Šéf Bank of Japan: 2% inflaci dosáhneme. Všemi prostředky

Newsletter