MMF srazil výhled růstu světové ekonomiky pro letošní rok, hůř se má dařit i USA

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes snížil odhad růstu globální ekonomiky pro letošní rok na 3,4 % z dubnových 3,7 %, především kvůli méně optimistickému výhledu některých rozvojových zemí. Vliv na snížení mělo také již dříve zmiňované velmi slabé první čtvrtletí, zejména v USA, Číně a Rusku.

Situace by se však po 2. čtvrtletí měla zlepšovat a v příštím roce by měl růst světové ekonomiky zrychlit na čtyři procenta, předpověděl dnes MMF v aktualizaci pololetní prognózy.

Fond zároveň upozornil na rizika, která by mohla další růst ohrozit. Mezi ně patří zesilující se geopolitické tlaky, které by mohly vyhnat cenu ropy výrazně výše. Z rizik týkajících se finančních trhů fond zmiňuje vyšší než očekávané úrokové sazby v USA a riziko návratu vyšší volatility. MMF zároveň zdůraznil, že vyspělým zemím může hrozit ekonomická stagnace, pokud nepodpoří růst hlubšími reformami daňových systémů a investicemi do infrastruktury.

Co se týče ekonomiky Spojených států, MMF snížil odhad růstu hrubého domácí produktu pro letošní rok na 1,7 procenta, zatímco v červnové prognóze počítal s 2% růstem. Za novým snížením je slabý výkon v prvním čtvrtletí, ve kterém HDP USA klesal ročním tempem o 2,9 % kvůli slabému realitnímu trhu, nižšímu vývozu a pomalejšímu tempu doplňování zásob ze strany podniků. Pro rok 2015 počítá MMF s růstem americké ekonomiky o 3 %.

V eurozóně čeká letos MMF růst o 1,1 procenta a příští rok mírné zrychlení na 1,5 procenta, což je téměř beze změny proti dubnovému výhledu. Fond snížil odhad pro Francii (na 0,7 %) a Itálii (na 0,3 %), zlepšil jej naopak pro Německo (na 1,9 %) a Británii (na 3,2 %).

Rusku fond pro letošek předpovídá zpomalení na 0,2 procenta, což je o 1,1 procentního bodu méně, než očekával ještě v dubnu. Ruské ekonomice škodí krize kolem Ukrajiny, kterou provází zvýšený odliv kapitálu a pokles domácí poptávky. V roce 2015 by Rusko mělo růst zrychlit na jedno procento, což ale zůstává hluboko pod dubnovým odhadem 2,3 procenta.

Čína letos zvolní expanzi na 7,4 procenta a v příštím roce na 7,1 procenta. Obojí je o 0,2 procentního bodu méně než dubnový odhad. Podstatně slabší je nový výhled MMF pro celou Latinskou Ameriku, zejména pro Brazílii a Mexiko, i pro Jihoafrickou republiku. Ze zemí skupiny BRICS, která zahrnuje pět nových ekonomických mocností, tak nezasáhlo zhoršení výhledu jen Indii.

Newsletter