MMF Ukrajině předpovídá hlubší propad ekonomiky, zvažuje uvolnění další pomoci

Hlubší než dříve očekávaný propad ukrajinské ekonomice předpovídá v čerstvé zprávě Mezinárodní měnový fond. Šéf mise MMF na Ukrajině Nikolaj Georgijev uvedl, že MMF v příštích týdnech rozhodne o uvolnění druhé splátky ze slíbeného úvěru 17 miliard dolarů.

Výše druhé splátky by měla činit 1,4 mld. USD. „Mise dosáhla shody s ukrajinskými úřady o krocích, které jsou nutné k dokončení první kontroly v rámci smlouvy o úvěru. Očekáváme, že proces bude dokončen za několik týdnů,“ uvedl šéf mise. První kontrola plnění podmínek finanční pomoci na Ukrajině proběhla od 24. června do 17. července.

MMF očekává letos pokles ukrajinské ekonomiky o 6,5 procenta, výraznější oproti předchozímu odhadu 5% propadu. V loňském roce ekonomika stagnovala, letos podle ekonomů navzdory dohodě o pomoci s MMF sklouzne hlouběji do recese, neboť proruští rebelové ochromili výrobu na průmyslovém východě a odradili zahraniční investory.

Dvouletý program pomoci Ukrajině MMF schválil koncem dubna. První splátku země obdržela v květnu a to ve výši 3,2 mld. USD. Více než miliarda dolarů směřovala do devizových rezerv centrální banky, zbytek do státního rozpočtu. Pomoc od MMF rovněž uvolnila cestu k půjčkám od dalších dárců v celkovém objemu 15 mld. USD.

Newsletter