Mezinárodní měnový fond opět uvedl, že by Česká národní banka měla zvýšit sazby. Odezvu na doporučení nečekáme. Zatímco se ČNB drží rétoriky vyšších sazeb po delší dobu, ECB byla nucena napravovat škody po anonymech.
Během pátečního podvečera zveřejnil Mezinárodní měnový fond v pořadí již druhé doporučení zmiňující zvýšení českých úrokových sazeb. Fond v dokumentu uvádí, že si uvědomuje velmi tenký led mezi vyššími úroky a ekonomickou aktivitou. ČNB by se však měla zaměřit na riziko zakořenění vysoké inflace projevující se v odukotvení inflačních očekávání, a úroky tak zvýšit nad současných 7 %.
Situace je taková, že MMF tlačí na vyšší sazby, zatímco většina bankovní rady se přiklání ke strategii stabilně vyšších úroků po delší dobu. Listopadová prognóza ukazuje jejich snížení, avšak z mnohem vyšších úrovní, než jsme teď. Tržní výhled naznačuje první snížení sazeb o čtvrt procentního bodu na horizontu tří měsíců. Na devíti měsících pak dokonce o celý procentní bond. Podle nás převáží strategie většiny bankovní rady. Sazby tak zůstanou beze změny po většinu letošního roku.
Mnohem více živo bylo kolem ECB. Uprostřed minulého týdne se objevila anonymní zpráva zmiňující, že Rada guvernérů údajně zvažuje snížení tempa navyšování sazeb od března. Taková informace byla zcela v kontrastu s tím, co zaznělo na prosincovém zasedání. Tehdy guvernérka Lagardeová představila strategii nového normálu zvyšování úroků o půl procentního bodu po nějakou dobu. Reakce trhu na anonymy byla silná zejména na poli sazeb. Evropské výnosy padly v podstatě podél celé výnosové křivky, výhled vrcholu sazeb v cyklu pak klesl o více než deset bodů.
Reakce ECB na sebe nenechala dlouho čekat. Jak jsme předpokládali, naprostá většina hlasů, včetně guvernérky Lagardeové, dementovala zprávu od anonymů, a potvrdila trvající jestřábí naladění. Tržní sazby se tak vrátily zpět na hodnoty před neoficiální zprávou, stejně i výhled vrcholu sazeb v cyklu mírně nad 3,3 %.
O víkendu pak jestřábí vlnu podpořil guvernér nizozemské centrální banky Klaas Knot. Uvedl, že je potřeba několik významných navýšení sazeb. Sám je pro úpravu o 50 bodů na únorovém a březnovém zasedání. Zvyšování úroků by přitom mohlo pokračovat i v květnu a červnu. Na nadcházejících zasedáních podle Knota nemáme čekat snížení tempa úprav na 25 bodů. Pokud, tak by tato změna mohla přijít až ve druhé polovině roku. Dle našeho hodnocení jsme letos ještě neslyšeli více jestřábí komentář než tento, čemuž odpovídá i dnešní zpevnění eura na nejsilnější hodnoty od dubna. Aktuálně si ale nemyslíme, že by Knotův výhled odpovídal většině Rady guvernérů. Proto počítejme, že v nadcházejících dnech může u eura přijít výběr zisků.
V minulém týdnu nás zaujal i zápis z prosincového zasedání ECB. Dokument ukázal, že mnoho členů Rady preferovalo zvýšení sazeb o 75 bodů. Obávali se, že menší krok by mohl znamenat chybný signál s ohledem na snahu o dosažení inflačního cíle. Hlavní ekonom ECB Philip Lane však navrhl, aby banka postupovala po 50 bodech. Výhodou plánu je konzistentnost zpřísňování měnové politiky po delší dobu, což znamená i delší dobu sazeb na restriktivních úrovních. Laneův návrh nakonec podpořila většina.
I přesto, že z ECB Minutes máme už staré informace, nic z poslední doby nenasvědčuje, že by se ECB chystala jakkoliv zmírnit svůj další postup. Celková inflace sice klesla, jádrová nikoliv. A právě na ni – jako na stále vysokou – směřovala i většina nedávných komentářů představitelů ECB.
Kurz eura si minulý týden prošel volatilnějším obchodováním, ve výsledku se ale pohyboval do strany. Koruna krátce otestovala hranici 24,90 za euro, co jsou její nejsilnější hodnoty od roku 2008. Tento týden nás nečekají žádná zásadní domácí data. Z těch zahraničích budou v úterý zveřejněny odhady indexů PMI v Evropě i v USA. V pátek pak americký index výdajů na osobní spotřebu, celkový i jádrový. Zajímat nás bude především jádrový s ohledem na to, zda klesne, jak čeká tržní konsensus, nebo se naopak udrží na vyšších úrovních podtrhujících jestřábí naladění Fedu ve srovnání s trhem. Právě tento index je klíčový pro rozhodování měnového výboru, což je zásadní vzhledem k debatě o zakořenění vyšších cen v sektoru služeb.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0897 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,78 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0852 do 1,0944 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,90 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,93 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,87 až 23,95 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,83 do 22,08 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME