Mobius: Jděte do komodit

Ačkoli cenový výhled mnoha komodit zůstává i nadále pochmurný, veterán mezi investory Mark Mobius doporučuje „vsadit“ právě na tuto sužovanou třídu aktiv. „Právě teď je čas na komodity, věřte tomu nebo ne. Není důvod, aby byly brány v nemilost,“ odpověděl CNBC Mobius, předseda představenstva v Templeton Emerging Markets Group, na otázku, co je pro něj jistotou. „Nikdo neví, co se bude dít dál, zejména pak v ozbrojeném konfliktu na Blízkém východě. Ropu tedy musíte sledovat pořád. Myslím si, že k oživení dojde,“ dodal. Po více jak padesáti procentním propadu její ceny od června roku 2014 se v minulém měsíci trh zklidnil.

Mobius radí kupovat Řecko

Totéž však nelze říci o dalších komoditách, například o železné rudě, jejíž cena začátkem měsíce spadla pod desetiletá minima. Důvodem byl zejména převis nabídky. Mobius nicméně očekává, že se nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou v sektoru komodit v průběhu času vyrovná. K železné rudě poznamenává, že pokles ceny donutí zejména nevýznamné výrobce produkci zastavit. Tím se vyrovná i prostředí nabídky a poptávky.

Top 3 destinace k investici

V diskusi o dalších investičních příležitostech Mobius uvedl, že největší váhu má v jeho portfoliu Čína, pak Indie následovaná Thajskem. „V Číně investujeme zejména do bank a soustředíme se také na akcie s menší tržní kapitalizací,“ řekl Mobius. Tyto investice zdůvodňuje tím, že velké, státem vlastněné banky snadněji odolají firemním úpadkům, které se v případě zpomalení ekonomiky mohou vyskytnout. „Budete muset dávat pozor spíše na malé banky a na menší finanční instituce,“ řekl.

Mobius: Akciová rally v Číně se teprve rozjíždí

K Indii Mobius podotkl, že reformní kroky premiéra Narendra Modiho vedou správným směrem. Nicméně vyjádřil určité obavy nad rychlostí pokroku. „Provádět něco takového v zemi jako je Indie je velmi obtížné. Je zde spoustu lokálních uskupení, které svůj vliv na státní úrovni nechtějí měnit,“ řekl. Obranou proti takovým rizikům je, podle Mobiuse, investice do exportně orientovaných firem jako Tata Consultancy Services či do velkých konglomerátů jako Reliance Industries.

V případě Thajska není až tak znepokojen politickou nejistotou. „Thajské společnosti, a to navzdory politickému prostředím, si vedou velmi dobře. Jsou dobře vedeny a jsou velmi efektivní,“ řekl. „S růstem jejich obchodu s ostatními státy ASEAN, se tato destinace rýsuje jako dobrá pro to mít zde svou investici.“

Indie: zlato „short“, akcie „long“?

Indie se otevírá byznysu. Hlad po IPO roste

Newsletter