Mobius: Od čínských akcií čekám zhodnocení o pětinu

Mark Mobius, šéf investiční skupiny Templeton Emerging Markets Group, shledává více než 20% růstový potenciál v čínském akciovém trhu. Vsadil by si tak na pokračující růstové momentum na indexu Hang Seng China Enterprises, který od března posílil o 19 procent. Mobius, jehož fond Templeton Asian Growth s aktivy 12 miliard amerických dolarů překonal 94 procent svých konkurentů, sází především na státem vlastněné banky a energetické společnosti.

Čínské akcie získávají podporu především díky vládním představitelům.  Ti se svojí expanzivní politikou snaží udržet nastavené tempo ekonomického růstu ve výši 7,5 procenta. Výše veřejné spotřeby roste a současně se podporuje bankovní sektor, především nedávným snížením povinných minimálních rezerv bank. 

„Pokud vstoupíte do takto rozjetého vlaku, s největší pravděpodobností před sebou máte další 20procentní růstový potenciál,“ uvedl Mobius v rozhovoru v Hong Kongu pro Bloomberg. „Pokud se podíváte na valuace státem vlastněných podniků, zjistíte, že jsou podhodnocené,“ dodává.

Čínský diskont

I po nedávném růstu se akcie největších státem vlastněných společností obchodují na 7.3 násobku očekávaných zisků pro nadcházející 12ti měsíční období. Dle dat agentury Bloomberg se jedná o druhý nejnižší násobek, hned za ruským indexem Micex.

Názor Mobiuse stojí proti medvědím názorům dvou analytiků zastupující bankovní domy jako Bank of America a Deutsche Bank. David Cui z BoA/ML je označovaný za jednoho z nejlepších stratégů pro čínský trh a oproti Mobiovi neshledává v současných vládních opatřeních takový růstový potenciál. Stejně tak jeho kolega z Deutsche Bank upozorňuje na rostoucí vládní dluh, který ohrožuje ekonomickou stabilitu Číny.

Dle agentury Bloomberg Templetonův holding investuje do akcií jako je například Pekingská PetroChina, Guangzhou Atomobile Group Co., China Merchants Bank Co. či Aluminium Corp. of China Ltd.

Zajímavé státní firmy

PetroChina je dle tržní hodnoty největší národní společností a aktuálně uvažuje o otevření ropovodu a rafinérských jednotek pro soukromé účely. Společnost během května uvedla, že hodlá prodat aktiva ve výši 6,3 mld. USD. V porovnání s konkurenty listovanými v Hong Kongu se akcie PetroChina obchodují s 11% diskontem. U společností jako je China Petroleum či Agricultural Bank of China je to dokonce více jak 15 procent.

Mobius tvrdí, že valuace státem vlastněných podniků je tak nízká, že se jich ve svém fondu prostě nemůže vzdát. PetroChina se obchoduje na 12ti násobku vykázaných zisků, oproti celosvětovému sektorovému průměru, který leží až u čísla 20. Vedle toho bankovní gigant ICBC má aktuální poměr tržní ceny a současné účetní hodnoty 1,07, což je zhruba o polovinu níže proti svému historickému průměru. 

„Zastoupení čínských bank, bylo v našich portfoliích po mnoho let nízké. Nastal správný čas to změnit,“ uvedl pro Bloomberg Peter Sartori ze Singapurské společnosti Nikko Asset.

Čína v březnu zavedla nová pravidla umožňující bankám prodávat preferenční akcie, což rozšířilo jejich možnosti financování. V červenci regulátor uvolnil bankách ruce změnou povoleného poměru úvěrů k depozitům, což dle Mobia pomůže toku kapitálu do ekonomiky i růstu akciového trhu. „Rally na čínských akciích je udržitelná s ohledem na dostupné zdroje pro umístění na trzích. Banky budou chtít uvolněné zdroje využít a investovat,“ uzavírá Mobius.

Newsletter