Mobius radí kupovat Řecko

Hledáte investiční tip na akciovém trhu? Specialista na problematiku rozvojových trhů společnosti Franklin Templeton Investments Mark Mobius pro Vás jeden má. On a jeho společnost teď momentálně sází na Řecko.

Řecké akciové trhy padají pod tíhou přetrvávajícího strachu z možného odchodu z eurozóny, neboli z tzv. Grexitu. Vše teď záleží na tom, jak dopadne dohoda řecké vlády s mezinárodními věřiteli o seznamu požadovaných reforem, které jsou podmínkou poskytnutí potřebné finanční pomoci.

Investoři větří růst řeckých akcií. Sázejí správně?

Buffett: Odchod Řecka nemusí být pro eurozónu nic špatného

Podle Mobiuse je ale právě to hlavním důvodem, proč nakoupit řecké akcie. „Řecko v eurozóně zůstane. O tom není pochyb,“ řekl přesvědčeně investiční guru. „Akce jsou levné a my nakupujeme!“

Společnost Franklin Templeton sází především na řecký bankovní sektor. I přes všeobecný strach z odlivu kapitálu do zahraniční, jsou valuace natolik atraktivní, že jim nelze odolat. Jistý optimismus byl patrný již včera, kdy akcie National Bank of Greece vzrostly o 2,7 %. Dnes už však opět klesají, za středu si odepisují téměř 1 % (k 16:55 SEČ).

Odliv z řeckých bank narostl. Obava z bankrotu také

Do pondělka měla řecká vláda odevzdat zahraničním věřitelům návrh reformního balíčku. Řekové to stihli už minulý týden. Dle vyjádření ministra hospodářství Statchakise bude dohody o reformách pravděpodobně dosaženo během velikonočního týdne. Evropští úředníci však obdržené dokumenty silně kritizují. Dle jejich slov jde spíše o pouhý soubor myšlenek než o komplexní plán. Z toho důvodu také posílil pesimismus. Vidět je to například na athénském akciovém indexu Athex, který si za dnešek prozatím odepsal 1,3 % (k 16:55 SEČ).

Atény: Dohoda o reformách bude příští týden

Mobius je přesvědčen, že „pokračující osekávání nákladů Řecku k obnově nepomůže. To, co je potřeba, jsou jen a jen další investice,“ přepisuje jeho slova server Market Watch. „Věřím, že opětovné projednávání striktních podmínek, které byly na Helénskou republiku uvaleny, dopadne dobře. Nicméně, uznávám, že diskuze ohledně dluhů a jejich splácení je pro Řecko skutečně nelehkou výzvou.“

ECB chce omezit dluhovou expozici řeckých bank

Noční můra nekončí, přesto kupuji řecké akcie

Newsletter