Molecula: Inovativní aplikace, která změní váš přístup k užívání léků

Ukázka aplikace Molecula. Zdroj: Channel Lab

Digitalizace zdravotnictví spolu s postupným objevováním umělé inteligence mění způsob, jakým přistupujeme k péči o zdraví. V popředí tohoto trendu stojí česká technologická společnost Channel Lab, která nedávno představila novou aplikaci Molecula. Tento inovativní nástroj slibuje usnadnit přehled o lécích a vitamínech nejen pro jednotlivce, ale i pro celé rodiny a ochránit je před nežádoucími interakcemi. Stačí jen vyfotit kód na krabičce. „Molecula vám během vteřiny ukáže správné dávkování a upozorní na nevhodné kombinace léků,“ potvrzuje v rozhovoru pro Roklen24 David Navrátil, zakladatel společnosti Channel Lab. Molecula je aktuálně ke stažení v App Storu a Google Play a nabízí uživatelům prvních pět dnů plnou verzi zdarma, pak je případně možné využívat free verzi.

Navrátil se k vývoji aplikace dostal přes osobní zkušenost, kdy řešil péči o syna po náročné operaci. Aplikace tak vznikla jako reakce na potřebu zpřehlednit složité informace v příbalových letácích a pomoci rodinám lépe zvládat léčebné režimy. Molecula se navíc brzy rozšíří o ověřování kvality potravinových doplňků a farmakogenetické testování v rámci personalizované medicíny.

Kromě aplikace Molecula stojí Channel Lab za dalšími projekty, jako je například diagnostická aplikace Aireen, využívající AI k detekci onemocnění prostřednictvím snímků očního pozadí. Tyto technologie nejen šetří čas zdravotnického personálu, ale také reagují na klíčové výzvy, jako je stárnutí populace a nedostatek zdravotníků.

S vizí propojení medicíny, výzkumu a technologií se Channel Lab snaží přispět k přístupnějšímu a personalizovanému zdravotnictví pro všechny. “Naším cílem není nahradit lékaře, ale školit lékaře a zdravotní sestry tak, aby uměli s AI účinně pracovat a poznali, jak jim může pomáhat v jejich každodenní práci,” říká v rozhovoru David Navrátil. To je podle něj do budoucna spolu s posilováním transparentnosti a důvěry v rámci tématu umělé inteligence klíčem k úspěchu.

Jaký byl první impulz k Molecule?

Šlo spíše o životní etapu než o impulz. Můj syn musel hned po narození podstoupit transplantaci jater. Díky skvělému týmu lékařů z IKEMu to zvládl a dnes plně užívá života, ale cesta k happy-endu nebyla snadná. Zdaleka nezávisela jen na výkonu samotných lékařů. Byla o každodenních rozhodnutích, která jsme dělali jako rodina.

V rámci následné imunosupresivní terapie bylo klíčové věnovat pozornost jiným lékům a potravinám, které mohou ovlivnit účinnost léčby. Důsledné dodržování léčebného režimu a načasování bylo zásadní. Moleculu jsem původně potřeboval hlavně pro svou rodinu.

Pokud se mě ale ptáte na poptávku trhu, vycházíme ze spolupráce s budoucími uživateli a analýzou trendů ve spotřebě léčiv. Mezi lety 2015 a 2023 došlo k významnému nárůstu spotřeby léků v ČR, zejména antibiotik, psychoaktivních léků, opioidů a doplňků stravy. 

Až 50 % těchto dávek bylo užíváno s minimálním nebo škodlivým účinkem. Z toho pohledu nás velmi zajímají těhotné, kojící i ženy s malými dětmi.

Jakým způsobem aplikace Molecula pomáhá lidem lépe porozumět svým lékům a jejich užívání a jaké jsou její hlavní přínosy?

Molecula přizpůsobí informace o lécích a vitamínech pro celou rodinu. Stačí vyfotit kód na obalu nebo napsat název přípravku. Během vteřiny získáte doporučení dávkování, frekvence a délky léčby pro každého člena rodiny. Molecula vám také připomene užívat léky ve správný čas podle příbalových informací.

Funkce Semafor kontroluje vzájemné působení léků a vitamínů, čímž šetří peníze a chrání zdraví před nevhodnými kombinacemi a duplicitami. Užitečné je rodinné sdílení, protože každý rodič potřebuje mít přehled o tom, jak děti dodržují správné užívání medikamentů.

Celkově bych řekl, že Molecula pomůže rodinám v dodržování léčby a přizpůsobení životního stylu novým zdravotním cílům. 

David Navrátil, zakladatel ChannelLab
David Navrátil, zakladatel ChannelLab. Zdroj: ChannelLab

Existují podobné aplikace nebo nástroje na trhu? Pokud ano, jak se od nich Molecula liší?

Existují. Tím hlavním nástrojem je podle mého názoru příbalový leták, který všichni známe a používáme. Příbalový leták je klíčovým nástrojem pro užívání léků, ale často je nepřehledný a obsahuje složité formulace. Některé důležité informace v něm naopak chybí, zejména informace o vzájemném působení látek.

Aplikace Molecula digitalizuje tyto informace a přizpůsobuje je uživateli. Kromě toho existují trackery dávkování a symptom checkery, které však nejsou propojeny s databázemi léků a postrádají personalizaci či okamžitý přístup k datům.

Jakým způsobem a s jakými partnery jste pracovali na vývoji aplikace?

Na vývoji Moleculy se podíleli zkušení farmakologové v čele s PharmDr. Josefem Suchopárem, autorem algoritmu pro srovnání interakcí léků DrugAgency, který Molecula využívá, a také PharmDr. Karlem Vašutem, Ph.D., který byl odborným asistentem v průběhu celého vývoje.

Jaká jsou vaše očekávání ohledně přijetí aplikace Molecula ze strany lékařů a uživatelů?

Ze strany uživatelů samozřejmě doufáme, že pro ně bude Molecula pomocníkem při výběru a užívání léků i doplňků stravy a stane se aplikací pro správu rodinného zdraví.

Z pohledu lékaře bych řekl, že bude Molecula zajímavá po získání certifikace zdravotnického prostředku, protože plánujeme personalizaci na základě farmakogenetického profilu uživatele.

Ukázka aplikace Molecula. Zdroj: Channel Lab
Ukázka aplikace Molecula. Zdroj: Channel Lab

Jakým způsobem bude aplikace Molecula využívat získaná data a jaký dopad to může mít na personalizaci léčby?

Molecula je zdarma, bez reklam a data neposkytuje třetím stranám. Obecně porovnává data z SPC (souhrn údajů o přípravku) a údaje o pacientovi jako věk, váha, pohlaví, těhotenství a záznam o aktuální medikaci. Tato data využívá k tomu, aby uživateli zobrazila informace na míru jeho aktuálnímu stavu.

Jaká vnímáte největší omezení současné personalizované medicíny a jakým způsobem může umělá inteligence pomoci tyto překážky překonat?

Určitě nedostatek kvalitních dat je zásadní překážkou pro precizní medicínu. Data jsou pro umělou inteligenci tím, čím je benzín pro váš automobil.

Další překážkou jsou důvěra a ochota k přijetí. Zpráva Evropské komise z roku 2021 říká, že polovina lékařů netuší, jak funguje umělá inteligence ve zdravotnictví.

Jaké jsou etické aspekty využívání umělé inteligence v oblasti zdravotnictví a jakým způsobem je ve vašich projektech řešíte?

To je opravdu komplexní téma. V Channel Lab se snažíme tuto problematiku řešit na různých úrovních, včetně certifikace a komunikace s odborníky a lékaři.

Uvedu příklad z naší praxe. Jeden z našich produktů, Aireen, je diagnostická aplikace, která dokáže s vyšší přesností než lékař (více než 90 %) odhalit závažná onemocnění pomocí detekce snímků očního pozadí.

Lékaři ale často vnímají AI jako „černou skříňku“, což znamená, že jim není jasné, jak AI dospěla k určitému výsledku. Právě tato nejasnost může podkopávat důvěru v technologii, protože oslabuje roli lékaře.

Na rozdíl od mnoha jiných systémů Aireen umožňuje uživatelům nahlédnout do výsledků interpretace diagnostiky, což zvyšuje transparentnost a důvěru. Naším cílem není nahradit lékaře, ale školit lékaře a zdravotní sestry tak, aby uměli s AI účinně pracovat a poznali, jak jim může pomáhat v jejich každodenní práci.

Jaká je vaše vize budoucnosti Channel Lab a jakým způsobem chcete přispět k rozvoji zdravotnictví v České republice i celosvětově?

Náš úkol zůstává neměnný: propojovat odborníky z medicíny, výzkumu, technologií a byznysu abychom vyvinuli špičkové nástroje precizní medicíny dostupné pro všechny, nikoli jen pro horních deset tisíc. 

Naší vizí je zdravotnictví zaměřené na skutečné příčiny onemocnění, prevenci a personalizovanou péči, kde mají lékaři a zdravotní sestry dostatek kvalitního času na péči o své pacienty. To je klíč k řešení výzev spojených se stárnutím společnosti.

Jaké jsou podle Vás největší výzvy, kterým čelí zdravotnictví v současnosti a jakým způsobem mohou technologie jako umělá inteligence pomoci tyto výzvy řešit?

Stárnutí populace. Počet pacientů s chronickými nemocemi roste a zdravotnického personálu se nedostává. V Evropě chybí asi 600 000 lékařů a 2,4 milionu sester. 

Situace se ještě zhorší s odchodem generace tzv. „baby-boomers“ do důchodu za 5–10 let.  Tento demografický posun povede k delším čekacím dobám u lékařů a zhoršení kvality péče. Je důležité zaměřit se na měřitelné dopady nových technologií, které zohledňují lidské aspekty zdravotní péče.

Kdybyste měl možnost poslat jednu zprávu lidem, kteří stále váhají s využíváním digitálních nástrojů v oblasti zdravotnictví, co by to bylo?

Lidé, kteří váhají s využíváním digitálních nástrojů (zejména v oblasti zdravotnictví), by měli mít na paměti, že jejich kritický přístup je v současnosti velmi cenný. Jsem velkým nepřítelem nekritického přijímání čehokoli nového jen proto, že je to cool a in. Zároveň ale nelze ignorovat realitu.

Takže moje rada zní: buďte kritičtí, ale nepřestávejte být zvědaví.

Channel Lab je technologická společnost zaměřená na vývoj certifikovaných zdravotnických nástrojů s využitím umělé inteligence. Spojuje hlas předních odborníků z oblasti AI, medicíny a vývoje softwarů. Úsilím Channel Labu je využít AI k rychlejší, přesnější a dostupnější diagnostice. Od roku 2020 vyvíjí produkty, které už dnes pomáhají v diagnostické praxi a zachraňují životy. Projekty Aireen, Molecula a Neurona Lab mají potenciál zásadně změnit zdravotnictví. Konkrétně v rozhovoru představená Molecula je česká inovativní mobilní aplikace zaměřená na optimalizaci účinnosti léků a doplňků stravy. Přináší analýzu interakcí léků pomocí databáze SÚKL a varuje před rizikovými kombinacemi (např. Paralen + Ibuprofen) díky certifikovanému algoritmu DrugAgency.

Newsletter