Monte dei Paschi a poslední pokus o nádech před utonutím

Nejstarší banka světa je těsně před utonutím. Čas neúprosně běží a Banca Monte dei Paschi nutně potřebuje kapitál. Ten je však (zatím) v nedohlednu…

Vzhledem k této situaci je banka nucena přistoupit k extrémním opatřením. Ty mají podobu prodeje vlastních akcií, a to v maximálně možném množství i s co nejnižší cenou, a prodloužení a rozšíření konverze dluhopisů za akcie.

V případě prodeje akcií si banka nastavila minimální akceptovatelnou cenu na úrovni 1 eura za kus, přičemž 65 % z emise je určeno pro italské institucionální investory, 35 % pak pro zahraničí. Swap bondů za akcie pak byl navýšen na 4,5 miliardy euro a mezi konvertibilní instrumenty byl zařazen hybridní dluhopis FRESH 2008. Aktuálně už se Monte dei Paschi povedlo skrze konverzi získat 1,02 miliardy euro, což je pětina požadované částky, které musí banka do konce roku dosáhnout.

Připravte se, bailout se blíží. Nejstarší bance světa dochází čas

Úspěch v konverzi bondů za akcie je pro banku klíčový. Pokud se po dnešním rozhodnutí zájem o swap rozšíří, Monte dei Paschi bude mít dle nejmenovaných zdrojů, které uvádí agentura Bloomberg, reálnou šanci získat slibovanou miliardu euro od katarského investičního fondu.

Konverze má však jeden háček, a to v podobě „úklidu“ bilance banky, který ji má zbavit 28 miliard v nesplacených půjčkách. Ty by měly být sekuritizovány do derivátů a následně nabídnuty investorům. Pokud se však tyto instrumenty na trhu neudají, swap dluhopisů a akcií bude anulován.

A právě to by neznamenalo nic jiného než přímou pozvánku pro italskou vládu…

Itálie na rozcestí. Trest, nebo politická sebevražda?

Newsletter