Moody’s čeká růst příjmů regionálních a místních samospráv v ČR

Regionální a místní samosprávy v České republice by měly v příštím roce zaznamenat výrazný nárůst příjmů, což by mělo vést k omezení dluhové zátěže. Uvedla to ve své dnešní zprávě ratingová agentura Moody‘s.

K růstu příjmů by podle Moody‘s měly přispět příznivé ekonomické podmínky. „Růst provozních výdajů pravděpodobně nebude rychlejší než růst příjmů, a to díky kombinaci přísné kontroly nákladů a nízké inflace,“ upozornila agentura.

Provozní příjmy by měla podpořit úprava přerozdělovacího systému u takzvaných sdílených daní, jejichž výnosy putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. Finanční situace regionálních a místních samospráv tak podle Moody‘s zůstane dobrá navzdory vysokým kapitálovým výdajům.

Agentura předpokládá, že města a regiony v příštím roce dosáhnou finančního přebytku v objemu jednoho až dvou procent celkových příjmů. Očekává rovněž, že přímé zadlužení regionálních a místních samospráv se napřesrok stabilizuje na zhruba 30 procentech provozních příjmů v případě měst a na 20 procentech v případě regionů.

Obce v Česku hospodařily letos ke konci srpna s celkovým přebytkem 22,4 miliardy korun, což je o 2,8 miliardy více než ve stejném období loni. Naopak krajům meziročně ke konci srpna klesl celkový přebytek hospodaření o 2,2 miliardy na 1,7 miliardy Kč, vyplývá z údajů ministerstva financí.

Podle dubnových údajů ministerstva loni dluhy obcí klesly o více než tři miliardy na 88,9 miliardy korun. Naopak zadlužení krajů loni stouplo o 800 milionů na 27,6 miliardy korun. Z celkového počtu 6248 měst a obcí bylo loni zadluženo 3235 obcí, tedy meziročně o čtyři obce méně. Na celkové zadluženosti obcí se podle MF více než z poloviny podílejí Praha, Brno, Ostrava a Plzeň.

Český Senát by podle doporučení svých výborů měl dnes také schválit to, že kromě krajů získají i obce do budoucna vyšší podíl z vybrané daně z přidané hodnoty. Senátoři z hospodářského výboru i výboru pro veřejnou správu chtějí, aby obce od roku 2017 dostaly navíc zhruba dvě miliardy korun, v roce následujícím pak sedm miliard. Kraje by podle vládního návrhu měly dostat už příští rok navíc asi 3,5 miliardy korun.

Newsletter