Moody’s srazila rating Ruska, Fitch hodnocení bank

Rating Ruska od agentury Moody’s se ocitl těsně nad spekulativním pásmem. Moody‘s snížila úvěrový rating Ruska o jeden stupeň na „Baa3“ a předpověděla, že vyhlídky ruské ekonomiky budou i nadále podkopávat nízké ceny ropy a slabý kurz rublu. Varovala rovněž, že další oslabení ruského ratingu může přijít.

Ruská ekonomika klesne letos i příští rok

Moody’s nyní předpokládá, že reálný hrubý domácí produkt Ruska se v letošním roce propadne o zhruba 5,5 procenta. V příštím roce počítá s poklesem o další tři procenta. Ruskou ekonomiku podkopávají kromě levné ropy také sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. 

Fitch míří na banky

Podobným způsobem jako Moody’s snížila před týdnem hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska také agentura Fitch Ratings. Ta dnes navíc zhoršila ratingy třiceti ruských finančních institucí, včetně největší ruské banky Sberbank. 

Fitch srazila ruský rating. Ropa, rubl, ekonomika

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si rutinně půjčují na refinancování, vysoký rating zpravidla znamená úlevu pro státní rozpočet, protože země má nižší náklady na obsluhu dluhu. 

Pokud by rating Ruska spadl do spekulativního pásma, nemohli by do jeho dluhopisů investovat velcí institucionální investoři, jako jsou například penzijní fondy. 

RUSKÁ KRIZE na Roklen24

Newsletter