Moody’s: Švýcaři zatopili bankám. V Polsku, Rakousku i doma

Čtvrteční nečekaný zásah centrální banky Švýcarska, který prudce rozkolísal měnové trhy, je z hlediska hodnocení úvěrové spolehlivosti pozitivní zprávou pro švýcarské vládní dluhopisy a negativní z pohledu bankovního sektoru ve Švýcarsku, Polsku a Rakousku. Uvedla to ratingová agentura Moody’s ve svém dnešním výhledu. Krok vedoucí k prudkému posílení franku je zároveň špatnou zprávou pro kryté dluhopisy exponované vůči této měně.

Nejprve ke Švýcarsku. SNB se rozhodla ukončit intervence na své měně, tj. uvolnit tři roky držený minimální směnný kurz na úrovni 1,20 franku za euro, na což frank zareagoval skokovým posílením vůči euru o zhruba 40 %, aby se ustálil mírně nad paritou k euru, tedy nějakých 15 % od původního limitu. Mimo to ale švýcarská centrální banka zároveň srazila depozitní sazbu hlouběji do záporu na -0,75 %. Analytici banky Citigroup předpověděli, že bude-li frank nadále posilovat, centrální banka sníží sazby ještě hlouběji do záporu.

Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally

Optikou Moody’s: Uvolnění kurzového režimu a pohyb sazeb jsou z hlediska úvěrového hodnocení pro Švýcarsko všeobecně pozitivní, jelikož „umožňují SNB znovu získat kontrolu nad svou rozvahou a poskytují jí vyšší stupeň svobodného rozhodování ve věcech měnové politiky“. Na druhé straně, silnější frank nepříznivě dolehne na tamní ekonomiku vzhledem k faktu, že zhruba 45 % švýcarského exportu míří do zemí eurozóny. A právě evropským zákazníkům se švýcarské zboží v důsledku prudkého posílení franku vůči euru značně prodraží, čímž bude oslabena konkurenceschopnost výrobců této alpské země. Švýcarská centrální banka udělala podle Moody’s navíc medvědí službu domácím komerčním bankám a investičním domům, jejichž ziskovost a kvalita aktiv se ocitá pod tlakem.

Moody’s také upozorňuje na nevítané důsledky pro polské a rakouské banky. Překvapivý krok SNB vedl k více než 20procentnímu posílení franku vůči polskému zlotému a pokud nový kurz přetrvá, slabá polská měna zvýší náklady na splátky pro tamní dlužníky ve švýcarské měně. Náročnější je situace silnějšího franku také pro rakouské domácnosti a firmy, které si podle Moody’s do loňského září napůjčovaly od bank ve franku denominované úvěry v objemu celkem přes 29 miliard eur.

Šokující rozhodnutí švýcarské měnové autority zasáhlo (nejen) evropské makléřské firmy – některý musely ukončit činnost, jiné bojují po sečtených ztrátách o přežití. Například klienti společnosti FXCM přišli o 225 milionů dolarů a firmě hrozí nenaplnění kapitálových požadavků.

Švýcarské tornádo hrozí bankroty na finančním trhu

Proč Švýcaři opustili intervenční režim? A proč pláčou Maďaři a Poláci?

Newsletter