Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Moody’s věří růstu české ekonomiky, varuje před nestabilitou

Umírněná fiskální politika, solidní stav bilance a oživení ekonomiky, podpořené intervencemi České národní banky. To jsou podle ratingové agentury Moody’s hlavní faktory, ze kterých těží Česká republika, uvedla agentura při potvrzení českého ratingu „1“ se stabilním výhledem.

Moody’s pro letošek počítá s růstem české ekonomiky o 2,5 % (Roklen odhaduje růst na 2,6 %). Z recese, trvající dlouhých šest čtvrtletí, vystoupila česká ekonomika ve třetím čtvrtletí loňského roku. „Podporou růstu je zejména domácí poptávka a tvorba kapitálu, slabě také export,“ poznamenala Moody’s. Pro příští rok předpovídá reálný růst české ekonomiky o 2,7 procenta.

Komentář o solidní fiskální situaci české ekonomiky opírá ratingová agentura o fakt, že vládní schodek klesl v roce 2013 na 1,3 ze 4 % HDP a to přes pokles ekonomiky o 0,7 %. Pro letošek Moody’s odhaduje výsledek pod dvěma procenty. „Silnější reálný růst ekonomiky povede k vyššímu výběru daní,“ soudí Moody’s. Jako solidní mezi zeměmi EU a vůči 60% maastrichtskému kritériu hodnotí Moody’s také loňské 45,7% veřejné zadlužení vůči HDP.

Kromě silných stránek jmenuje Moody’s také rizika: politickou nestabilitu a situaci na exportních trzích, zakulacenou do obratu „fluktuace vnější poptávky“.

„Vyjednávání o sestavení vládní koalice v úvodu roku 2014 byla zdlouhavá a neshody mohou do řádných voleb v roce 2017 ohrozit její pevnost,“ míní Moody’s. Dodává, že ČNB svou měnovou politikou stabilizovala klesající inflaci a slabší koruna brání propadu dovozních cen. „Výzvou bude ústup od této politiky,“ dodala agentura.

Newsletter