V 18:00 našeho času vystoupí na konferenci WSJ guvernér Fedu Powell. Trhy očekávají zejména komentáře k vývoji amerických dluhopisů. Podle nás, i vzhledem k blížícímu se zasedání Fedu, nezmíní Powell nic, co by ještě nezaznělo. Tedy: rostoucí delší výnosy Fed netrápí, naopak reflektují očekávanou ekonomickou obnovu.

Moody´s zvedla Řecku rating. Dluh k HDP začne klesat

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o dva stupně na známku Caa1. Výhled je stabilní. Rating stále patří výrazně do spekulativního pásma.

Podle Moody’s se výrazně zlepšila fiskální politika v zemi a poměr veřejného dluhu Řecka vůči hrubému domácímu produktu se začne příští rok snižovat.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur. Řecká vláda výměnou za pomoc masivně škrtala výdaje, snížila důchody a mzdy a zvyšovala daně. To prohloubilo hospodářský útlum a vyvolalo protesty obyvatel.

Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána, důležitý je předěl mezi investičním a spekulativním pásmem hodnocení. Rating má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu půjčovat a na podmínky půjčky.

U konkurenční ratingové agentury Fitch má Řecko nyní ratingovou známku „B“ a u Standard & Poor’s známku „B-/B“. Všechny ratingy jsou ve spekulativním pásmu. Odráží to mimo jiné stále vysokou úroveň zadlužení Řecka, které činí zhruba 175 procent HDP.

Newsletter