Euro proti dolaru oslabuje k hranici 1,2100 EURUSD. Měny regionu drží ztráty, koruna se obchoduje kolem 25,45 za euro. Podle člena bankovní rady ČNB Dědka by bylo rozumnější počkat se zvýšení sazeb, až budeme mít jasnější obrázek o ekonomice a inflaci.

Moody´s zvedla Řecku rating. Dluh k HDP začne klesat

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o dva stupně na známku Caa1. Výhled je stabilní. Rating stále patří výrazně do spekulativního pásma.

Podle Moody’s se výrazně zlepšila fiskální politika v zemi a poměr veřejného dluhu Řecka vůči hrubému domácímu produktu se začne příští rok snižovat.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur. Řecká vláda výměnou za pomoc masivně škrtala výdaje, snížila důchody a mzdy a zvyšovala daně. To prohloubilo hospodářský útlum a vyvolalo protesty obyvatel.

Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána, důležitý je předěl mezi investičním a spekulativním pásmem hodnocení. Rating má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu půjčovat a na podmínky půjčky.

U konkurenční ratingové agentury Fitch má Řecko nyní ratingovou známku „B“ a u Standard & Poor’s známku „B-/B“. Všechny ratingy jsou ve spekulativním pásmu. Odráží to mimo jiné stále vysokou úroveň zadlužení Řecka, které činí zhruba 175 procent HDP.

Newsletter