Hlavní americký akciový index S&P 500 dosáhl 2.003 bodů a ze svého dna v březnu roku 2009 je výš o více jak 200 procent. Stratégové Morgan Stanley v nové analýze vzkazují, že akcie mohou růst klidně ještě roky a index S&P 500 po zdolání „dvoutisícovky“ nemusí mít potíže s metou tří tisíc bodů.
„Podle našeho názoru je dosažení mety reálné při růstu americké ekonomiky po čtyři až pět let, průměrném ročním růstu ziskovosti firem o 6 procent a ocenění u 17násobku P/E,“ shrnuje svůj pohled stratég Morgan Stanley Adam Parker dle Business Insider.
Parker u americké ekonomiky počítá s dlouhodobým pozvolným procesem oddlužování v kombinaci s oživením světové ekonomiky. Ta americký je dle Parkera v úvodních fázích svého vzestupu a bude těžit z nízké volatility a zdravějších bilancí firem i bank.
Podle Parkera se naplňuje klíčový faktor oživení amerických firem i akciového trhu a to je růst kapitálových investic (viz galerie k článku). Své dle stratéga sehraje také nově dojednané financování firem v období po finanční krizi, které prodloužilo a odsunulo splatnost jejich dluhů (viz galerie). Silná přitom zůstává ziskovost firem vůči úrovni zadlužení.
Parker si uvědomuje, že cestu k dlouhodobému růstu akciových trhů může zhatit mnoho faktorů. „Evropa a Čína zpomalují s dílčím přibližováním se recesi. Japonsko je vysoce závislé na úspěchu fiskální a měnové politiky. Mnoho škody mohou v příštích letech napáchat americké reformy rozpočtu, daní či imigrační politiky,“ varuje Parker a připomíná samozřejmě, že stojíme před (otázkou nakolik blízkým) utahováním bezprecedentní měnové stimulace napříč světem. Základním scénářem přesto pro něj zůstává býčí očekávání pro akciové trhy.
Vedle býků existuji nutně i „pochybovači“ o udržitelnosti dalšího růstu akcií. Eric Schoenstein, spravující miliardy dolarů v Jensen Quality Growth Fund, například varuje, že celkově klesá snaha vybírat zajímavé a perspektivní tituly a investování je stále více plošné, i skrze fondové investice. „To, že vše jde plošně nahoru, je vážnou předzvěstí toho, že plošně půjde také vše dolů,“ míní Schoenstein s připomínkou roku 2008. Upozorňuje, že tradičně defensívní tituly typu Merck&Co či PepsiCo se vyvíjejí podobně, jako obvykle mnohem dravější akcie Apple či Qualcomm.
Za další varovný signál Hayes Miller z Baring Asset Management považuje odchýlení P/E ukazatele 50 největších firem v S&P 500 od průměru, aktuálně o 22 procent. V roce 2007 na prahu pádu trhů to bylo 25 procent, na sklonku 90. let na prahu Dot.com bubliny 57 procent, ale právě a pouze v sektoru, který následně pádem skutečně prošel a strhl s sebou nakonec celý trh s odpisem poloviny hodnoty S&P500 do října roku 2002, vyplývá z dat Bloomberg.
Na akumulaci zdrojů v široce laděných nástrojích typu ETF upozorňuje také Scott Clemons z Brown Brothers Harriman Private Banking v New Yorku. Soustředění drobných investic do širokých investičních pozic podle něj předznamenává, že při zakolísání některé části akciových trhů bude následovat plošný pád. „Lidé kupují akcie, protože se nakupují akcie,“ shrnuje pro Bloomberg lakonicky chování, typické pro vrchol cyklu.