Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

Morgan Stanley: Brzy bude ropy dost

Ropa má za sebou celkem zajímavý rok. Ceny černého zlata zažily slušnou rally zatímco produkce zemí, které nejsou členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), klesala a pak jsou tu také současné výpadky. Ceny ropy Brent a americké lehké ropy WTI se aktuálně pohybují kolem 48 až 49 dolarů za barel. To je vysoko nad minimy pod 30 dolary za barel, kde byly dříve v letošním roce. Tým banky Morgan Stanley ve zprávě uvedl, že nabídka ropy opět poroste, napsal Business Insider.

„Přebytek se pravděpodobně vrátí, jakmile se vyřeší výpadky, ceny ropy by pak mohly klesnout do rozmezí od 30 do 50 dolarů přebytkového cenového režimu,“ uvedl tým Morgan Stanley, který vedl Adam Longson.

Konkrétně upozornil na to, že výpadky, jako třeba požár v západokanadské provincii Alberta, poleví. A snížená produkce projektů v Severním moři a Brazílii se brzy utlumí. Navíc věří, že členové OPEC – Saúdská Arábie, Írán a Libye – můžou brzy rozjet těžbu. Navzdory tomu, že v případě Libye o tom analytici pochybují.

„Jen návrat těžby z Kanady by měl stačit na to, aby se trh vrátil zpět do převisu nabídky, a to i v případě, že v Nigérii těžba zůstane blízko současných úrovní,“ uvedli ve zprávě analytici Morgan Stanley. Zároveň ale upozornili na spoustu divokých karet, které by mohly tuto prognózu narušit. Například výpadky v Nigérii by mohly dál pokračovat a nikdo stále nedokáže odhadnout, jak se bude vyvíjet situace ve Venezuele. Byť by v to v tomto případě neznamenalo nijak výrazné narušení dodávek. Rizika jsou podle nich na obou stranách.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Nadále se nacházejí hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se severomořská ropa Brent prodávala za zhruba 115 dolarů za barel.

Newsletter