Euro drží zisky kolem úrovně 1,2170 EURUSD, dolarový index se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Z měn regionu je v zisku pouze zlotý. Koruna obrátila do mírné ztráty, stále se ale obchoduje pod 25,60 za euro.

Morgan Stanley: Konec intervencí ČNB bude v květnu

AKTUALIZOVÁNO – Americká banka Morgan Stanley očekává, že Česká národní banka ukončí devizové intervence v květnu, a to kolem zasedání bankovní rady, které se koná 4. května.

Morgan Stanley uvedla, že koruna bude koncem letošního roku na úrovni 26 EURCZK. V dlouhodobějším výhledu uvedla odhad 25 EURCZK ke konci roku 2018.

Analytici sází na vývoj koruny. Zpevní. Kam až a do kdy?

„Zatímco prodloužení uvolněné politiky ECB nahrává spíše delšímu udržení kurzového závazku, česká inflační data včetně předpovědi hovoří pro dřívější exit,“ přepisuje agentura Bloomberg slova Morgan Stanley. „Z pohledu ČNB tak silnější domácí statistika přebije dopady evropského programu QE.“

Obdobně jako samotná rada ČNB i „Morgani“ upozorňují na silnou překoupenost koruny, která byla způsobena přílivem spekulativního kapitálu. Riziko možného po-exitového oslabení tudíž opravdu existuje, jakmile se investoři pokusí hromadně uzavírat své pozice.

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Bankovní rada ČNB 2. února oznámila, že bude pokračovat v devizových intervencích s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Dále zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rovněž uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

K tomu, aby banka začala zvažovat konec kurzového závazku, pak bude dle slov guvernéra ČNB Rusnoka potřeba robustních inflačních dat, což v tomto případě znamená přestřelení cíle na 2 %. V prosinci dosáhla inflace právě 2 %, zda se tento výsledek bude opakovat, případně bude vyšší, se ukáže během zítřka, kdy bude zveřejněna česká inflace za leden.

ČNB v prosinci nelenila. Pátý nejvyšší objem intervencí

Newsletter