Morgan Stanley: Kráter jménem Apple nečekejte

Před více jak 14 dny reportoval hospodářské výsledky za třetí kvartál fiskálního roku věhlasný Apple. I přesto, že tržby z prodeje iPhonů byly rekordní, počet prodaných přístrojů nijak neoslnil. Absence tolik očekávaných bombastických čísel tak nakonec rozpoutala poměrně intenzivní pád, který s sebou stahoval většinu hlavních amerických akciových indexů.

Od doby reportu titul nakousnutého jablka odepsal více jak 12 %. Analytici, kteří svá doporučení udržovali v naprosté většině na „buy“, tak o svém přesvědčení možná zapochybovali. Zářným příkladem může být Bank of America Merrill Lynch, která přesedlala z „buy“ na „neutral“.

Zcela jiný názor si i nadále udržuje banka Morgan Stanley a její analytička Katy Hubertyová. Ta své doporučení ponechala na „overweight“ s cílovou cenou na 155 dolarech za akcii. Dle jejího názoru Apple rozhodně nečeká ta samá propadová situace, jako tomu bylo v roce 2012, kdy se cena akcie nakousnutého jablka propadla během šesti měsíců o přibližně 40 %.

Argumentuje především tím, že se hrubé marže zvyšují, a ne snižují, s tím, jak se blíží nový cyklus slavných iPhonů. Důležité je také to, že držitelé Applu nejsou z velké většiny institucionální investoři, nýbrž jednotlivci. Zdůrazněna je i konkurenční výhoda nejen v rámci technologie, ale vůbec v rámci všech dosavadních řad chytrých telefonů, a to obzvláště vůči těm, které využívají systém Android. V neposlední řadě optimismus podporuje i fakt, že firma společně s telefonem poskytuje i robustní škálu dalších podpůrných služeb a aplikací.

Jednou z dalších sporných otázek byla Čína. V případě tohoto trhu sice nakousnuté jablko dosáhlo asi 87% meziročního nárůstu prodejů, avšak ve srovnání s předchozím kvartálem byl patrný jasný propad. „Nečekáme, že by byl Apple imunní vůči čínské poptávce. Na druhou stranu je patrné, že zvýšení zájmu o chytré telefony dražší jak 300 dolarů je výsledek toho, jak Apple donutil poptávající přesedlat z levných telefonů na ty dražší,“ připisuje slova analytičky server Business Insider. I přesto, že jde o konkurenci, nastartování vývoje nových konkurenčních modelů je opět důsledek strachu z nakousnutého jablka, které je dle přesvědčení o Hubertyové stále o krok napřed.

 

Newsletter