Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Morgan Stanley: Kupujte akcie Apple, dříve, než se vrátí velcí investoři!

Proč si koupit akcie Apple právě nyní? Protože velcí investoři drží v Applu právě nyní podprůměrný počet akcií a je tedy možné, že budou svůj podíl navyšovat. Nová institucionální poptávka po akciích Applu by jejich cenu vyhnala výše, dovozuje analytička Morgan Stanley Katy Huberty.

Podle jejího zjištění drží největších 100 investorů v Applu nižší podíl na celkovém počtu volně obchodovaných akcií, než u dalších technologických firem, jako je Facebook, Cisco nebo Microsoft. Jen za první čtvrtletí poklesl podíl akcií Applu v portfoliích největších 100 investorů o 0,2 % na úroveň 2,0 %. Přitom například váha Applu v širokém akciovém indexu S&P500 je dokonce 3,2 % (takže investoři kopírující portfolium tohoto indexu by měli držet dokonce 3,2 % svých investic v Applu). Katy Huberty upozorňuje, že Apple je jediná velká technologická firma, u které tato situace nastala (viz graf – u firem jako jsou Amazon, Cisco, Facebook, Google, Hewlett-Packard, IBM, Intel, Microsoft, Oracle, Qualcomm drží velcí investoři vyšší podíl, než je váha těchto firem v indexu S&P500).

Akcie Applu jsou specifické v tom, že do nich ve větší míře investují retailoví (individuální) investoři. Velcí (institucionální) investoři nyní drží pouze 43,4 % celkového počtu veřejně obchodovaných akcií Applu, což je pod úrovní historického průměru 50,8 % a pod úrovní 53,2 %, která je patrná u dalších velkých technologických firem jako Google nebo Microsoft.

K důvodům, proč se vyplatí nyní investovat do akcií Applu, řadí Katy Huberty ale i silné fundamenty společnosti. Dobré výsledky firmy za druhé fiskální čtvrtletí, po kterých kurz akcií Applu překonal úroveň 600 USD. Apple za 2Q svého fiskálního roku hospodařil se ziskem na akcii 11,62 USD výrazně nad konsensem 10,168 USD. Navíc překvapil tržbami na úrovni 45,64 mld. USD, přestože se všeobecně počítalo s 43,53 mld. USD.

Dalšími důvody pro nákup akcií Apple mohou být kroky managementu vstřícné vůči investorům (zvýšení dividendy, odkup akcií a štěpení akcií v poměru 7 ku 1, které proběhne 9. června) a očekávané inovace (iWatch, domácí systémy…). Ve včerejším článku deníku Financial Times se například píše, že společnost Apple připravuje software, který by jejím chytrým telefonům iPhone umožnil dálkově ovládat osvětlení, zabezpečovací systémy a další zařízení domácnosti.

Cena akcií Apple včera vzrostla o 1,1 % na 614,13 USD a dnes v neoficiálním obchodování před otevřením burzy přidává dalších 0,6 % na 617,8 dolarů. Historického maxima 701,9 USD bylo dosaženo v září roku 2012.

Čtěte také:

Apple klidně za 750 dolarů, říká portfolio manažer v hávu býka

Objednávky iPhone 6 jsou již o 20 % vyšší než u předchůdce

Newsletter