Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Morgan Stanley: Připravte se na sedm let ztrát na dluhopisech

Do roku 2021 jen stěží něco vyděláte, pokud se chystáte investovat do dluhopisů. Alespoň tedy v případě, že zohledníte inflaci. Tvrdí to Jonathan Mackay, stratég investiční banky Morgan Stanley. Očekává, že výnosy u kvalitních dluhopisů dosáhnou rozmezí jednoho až dvou procent. 

„Investoři by měli snížit zastoupení dluhopisů ve svých portfoliích, protože nebudou poskytovat téměř žádný příjem či návratnost,“ uvedl Mackay pro agenturu Bloomberg. Zatímco stimulační kroky centrálních bank podporují hodnotu dluhopisů, následné kolaterální škody ve výsledku přinesou portfoliu jen minimální výnos, míní stratég.

Způsob jak se tomuto nepříznivému vývoji vyhnout spočívá v investici do výnosnějších, ale také rizikovějších aktiv, dodává Mackay.

Zhruba 45 procent vládních dluhopisů nyní nese méně než 1 procento, s odvoláním na poslední report od Bank of America. Poslední vývoj v sektoru nejrizikovějších dluhopisů, tzv. junk – bondů, méně likvidních akcií ale i fondů privátních investic ukazuje, že investoři již opouštějí bezpečný přístav v podobě dluhopisů s nejvyšším ratingem.

Je zde také další možnost jak dosáhnout vyššího výnosu, čehož zkušenější investoři také využívají. Tou je rizikovější investice, souběžně s využitím finanční páky či zajištění pro selhání splátky dluhu v podobě CDS kontraktů.

Právě sázky na kredit–swapový index, vázaný na dluhopisy s nejvyšším rizikem, dosáhly nejvyšší úrovně od roku 2011. Čisté sázky na Markit CDX North America High Yield Index vzrostly ke konci srpna na 34,4 miliardy dolarů.

Všechna tato rizika se v poslední době začala vyplácet s tím, jako investoři pomalu vstřebali geopolitické riziko a nebáli se investic do spekulativních aktiv, jejichž výnos se aktuálně pohybuje zhruba na polovině svého dlouhodobého průměru. Na možné přehřátí v tomto sektoru již ale nedávno upozorňovala i šéfka Fedu Janet Yellenová, která upozorňovala na to, že ceny v této oblasti a nízký výnos vůbec neodráží vysokou rizikovost daných aktiv.

Newsletter