Dolar si připisuje zisky, v průběhu dne konstantně zpevňuje ve směru 1,1750 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

Morgan Stanley zlepšila po volbách svůj výhled pro Indii

Analytici Morgan Stanley v souvislosti s výsledkem parlamentních voleb zlepšili svůj pohled na Indii. Investiční banka zvýšila svoji prognózu růstu indického HDP letos na 5,5 % a pro rok 2015 na 6,5 %, předchozí odhady byly 5,3, resp. 6,2 %. Indie se podle zprávy analytiků může dostat z období stagflace do fáze vysokého ekonomického růstu a nízké inflace.

V parlamentních volbách konaných minulý týden zvítězila strana BJP v čele s Narendrou Modi. BJP získala v 543členném parlamentu 282 míst, v NDA koalici s partnery potom dokonce 333 míst. Dvoutřetinová většina však koalici utekla o 29 mandátů. Modiho předvolební motto přitom bylo ekonomický růst, píše ve zprávě Morgan Stanley. Hlavními problémy Indie jsou nadměrná byrokracie, korupce a nedostatečná infrastruktura spolu s nedostatečně silnou středněpříjmovou vrstvou obyvatelstva.

Jediným důvodem k obavám o budoucí vývoj je podle Morgan Stanley fakt, že BJP nekontroluje také horní komoru indického parlamentu. Ta je totiž ovládána dosud vládnoucí Kongresovou stranou, která může některé potřebné reformní zákony blokovat. V Indii schvalují nové zákony obě komory parlamentu. Pokud se neshodnou, může prezident svolat společné hlasování obou komor, ale i tak nemá koalice NDA většinu (unikla jí o 4 hlasy).

Když už jsme u Indie, analytici Morgan Stanley dnes zhoršili doporučení pro akcie automobilky Tata Motors ma „equal weight“ z předchozího „overweight“. Důvodem je neschopnost automobilky dynamicky růst na domácím indickém trhu.

Newsletter