Morgan Stanley: Zvýšení sazeb nečekejte dříve jak v roce 2016

Investiční banka Morgan Stanley je první z velkých hráčů, kteří revidovali svá očekávání ohledně avizovaného zvýšení amerických krátkodobých úrokových sazeb. Ve svém pravidelném dopise klientům napsala Ellen Zentnerová, ekonomka Morgan Stanley, že „ona a její tým neočekávají první zvýšení amerických sazeb do začátku roku 2016.“

Hlavním důvodem posunu očekávání je revize dlouhodobé predikce cen na trhu s ropou. V prosinci 2014 očekávala banka, že se průměrná letošní cena ropy nakonec zastaví na úrovni 88 dolarů za barel. Vývoj posledních dní však ukázal, že tato predikce je pravděpodobně nesplnitelná. Proto Morgan Stanley snížila odhad letošního roku na ropě Brent na 52 dolarů za barel.

Dle údajů banky způsobí 10% pokles cen ropy zhruba 0,1% nárůst hrubého domácího produktu, ale zároveň i 0,5% pokles cen. Během posledních několik let se dařilo Federálnímu rezervnímu systému neustále podstřelovat svůj inflační cíl na úrovni 2 % a vzhledem k trvajícímu propadu na ropě, který s sebou stahuje i ceny benzínu, je více než pravděpodobné, že i letos zůstane tato magická hranice nedotčena.

Evans: Fed by neměl nikam pospíchat

Banka v dopise klientům doslova píše: „Na základě našeho výhledu je spekulované prvotní zvýšení sazeb v polovině roku 2015 stále více a více nepravděpodobné. Proto jsme posunuli naše očekávání ohledně toho kroku až na období mezi lednem a březnem 2016. Umírněný růst po prvním čtvrtletí, klesající jádrová inflace, slabá inflační očekávání a minimálními tlaky na růst mezd – to vše jsou faktory, které jasně hovoří ve prospěch větší trpělivosti,“ přepisuje dopis server Business Insider.

Morgan Stanley přitom v rámci této predikce vychází z rétoriky většiny tvůrců měnové politiky, kteří tvrdí, že náklady předčasného zvýšení sazeb by byly mnohem prohibitivnější než při případném pozdržení. Do března 2016 počítá banka s vyšší jádrovou inflací i růstem mezd. Fed tak bude mít dostatek argumentů, kterými odůvodní utažení své politiky.

Béžová kniha Fedu: Neklid nad ropou a výdaji spotřebitelů

Fed: Sazby mohou růst i při současné inflaci, ale ještě ne…

Newsletter