Mračna nad rozvojovými trhy potěšením pro dolar

Prázdniny skončily a trhy se pozvolna vrací do „běžného“ režimu, který je obvykle spjat s vyšší volatilitou. Návrat je to pozvolný, jelikož v pondělí byly americké trhy z důvodu státního svátku zavřené. Dnes již vše běží naplno. V rámci sledování vývoje devizových trhů se během příštích dní zaměříme na dvě hlavní témata, a to na rozvojové trhy a obchodní (ne)vyjednávání Spojených států.

Hovoříme-li o rozvojových trzích, jako první lze zmínit Argentinu. Poté, co se tamní měna propadla vůči dolaru na historická minima, vyčkáváme na jednání země s Mezinárodním měnovým fondem. Ten by prostřednictvím své šéfky Christiny Lagardeové, která dnes jihoamerickou zemi navštíví, měl jednat o poskytnutí záchranného balíčku, o nějž požádal sám argentinský prezident, včetně nastavení podmínek jeho realizace.

Ostře sledované zůstává i Turecko. Tamní inflace dle včerejších zpráv zrychlila na téměř 18 % meziročně, což je nejvyšší dosažená hodnota za posledních 15 let. Turecká lira během pondělního rána pokračovala v oslabování, lehce ji přibrzdil až komentář ze strany centrální banky. Ta po zveřejnění výsledku tempa růstu cen oznámila, že na příštím, tedy zářijovém, zasedání provede úpravu prováděné měnové politiky. Otázkou je, o jaké kroky se bude jednat. Trhy by nejvíce slyšely na zvýšení úrokových sazeb, tomu však stojí v cestě turecký prezident Erdogan, který je proti vyšším úrokům, byť by centrální banka měla fungovat nezávisle na jeho názoru.

Fakt, že výprodej (vůči USD) na rozvojových trzích pokračuje, potvrdily další měny. Jmenovat je možné například mexické peso (-0,52 %), ruský rubl (-0,85%) a jihoafrický rand (-1,13 %), který je považován za určité proxy širšího trhu sledované oblasti. Ještě hůře na tom byla indonéská rupie, kterou nervozita investorů srazila na nejslabší hodnoty od asijské krize z roku 1998.

Vedle dění v tzv. emerging markets se investoři zaměří i na obchodní vyjednávání Spojených států. V tomto případě je řeč především o Kanadě, u která došlo na prodloužení konečného termínu jednání z minulého pátku na tuto středu. V ten samý den se pak v Kongresu budou projednávat sankce uvalené na Rusko. Čtvrtek by poté mohl být dnem, kdy americký prezident Trump odhalí dovozní cla na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů. Otázkou zůstává, zda půjde „pouze“ o 10 %, či zda se blonďatý státník odhodlá až k 25 %. Fakt, že odveta ze strany Číny na sebe zřejmě nenechá dlouho čekat, zmiňovat ani nemusíme.

Suma sumárum, výhled aktuálního týdne nahrává především americkému dolaru. Vedle výše zmiňovaných událostí by k síle zelených bankovek měla přispět i data, například páteční zveřejnění tvorby nových pracovních míst mimo zemědělství, kde se oproti předchozímu výsledku 157 tisíc čeká více než 190 tisíc. Zrychlit by rovněž mohl i růst amerických mezd. V případě eura pak spatřujeme rizika nejen v podobě nervozity kolem rizikovějších aktiv, ale rovněž v podobě jednání o italském rozpočtu, která budou probíhat tento měsíc. V tomto směru negativně zapůsobilo například páteční zhoršení výhledu státního rozpočtu agenturou Fitch, kde jedním z hlavních argumentů byla obava z pádu italské vlády a z následných předčasných voleb v roce 2019.

Dnes již obchodování na hlavních trzích poběží normálně. Ze zahraničních dat se dočkáme indexu cen výrobců eurozóny, z USA pak přijdou indexy PMI a ISM segmentu průmyslu. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,160 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,22 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1544 do 1,1672 EURUSD.*

Koruna začátek nového týdne – i přes výše zmíněná rizika – neprožívala nikterak extrémně volatilně. Kurz domácí měny se tak držel relativně stabilně v rozmezí 25,74 až 25,76 za euro.

K vývoji domácí měny výrazně nepřispěl výsledek indexu PMI sektoru průmyslu, který v srpnu klesl na roční minimum. O něco silnější vliv by mohla mít až dnešní data, konkrétně jde o vývoj reálných mezd za druhé čtvrtletí. Byť je konsensus trhu nastaven na meziroční zpomalení z předchozích 6,6 % na 5,9 %, stále se jedná o poměrně vysoké číslo reflektující mzdovou dynamiku jako nezanedbatelný proinflační faktor nutně vstupující do rozhodování České národní banky o sazbách.

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,73 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,71 až 25,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,08 až 22,27 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter