Americké výnosy korigují včerejší nárůst. Proinflační tlaky by dnes mohl podpořit výsledek amerického indexu cen výrobců. Vyšší výnosy a silnější dolar se podepsaly zejména na zlotém a koruně. Domácí měna se obchoduje kolem 25,60 za euro.

MT Gox aneb jak (ještě) vydělat na krachu největší bitcoinové burzy?

Psal se rok 2014, když tehdejší největší bitcoinová burza MT Gox ohlásila svůj krach. Tisíce investorů ztratily stovky milionů dolarů v bitcoinech, přičemž nápravy se dosud nedočkaly. Pravdou je, že odškodňovací „plán“ existuje, ovšem doba jeho realizace zůstává neznámá. A právě na tom chtějí vydělat hedgeové fondy.

Server Financial Times přinesl informaci o odvážné sázce amerických a japonských fondů, které chtějí profitovat z postupujícího vyšetřování bankrotu burzy MT Gox. Podle neveřejných zdrojů se minimálně čtyři investiční subjekty z obou zmiňovaných oblastí vrhly na odkupy, resp. nabídku odkupů, pohledávek od těch, kteří v únoru 2014 přišli zavřením burzy o své peníze.

Celkový počet poškozených dosahuje cca 24 tisíc, čemuž odpovídá i počet pohledávek. Plán na jejich vypořádání podle Financial Times existuje, ovšem není nikterak dostačující. Japonským vyšetřovatelům a příslušným autoritám se totiž podařilo získat zpět z celkového počtu téměř 850 tisíc ztracených bitcoinů, z nichž 90 % spadalo pod burzu MT Gox, přibližně 202 tisíc BTC, které mají být použity na vyrovnání pohledávek. Načasování tohoto kroku je však stále neznámé.

Bitcoin a „zdravá“ rally? Proč rok 2016 není 2013

A právě toho chtějí využití hedgeové fondy. Vzhledem k tomu, že vyrovnání proběhne ve formě bitcoinů, vzniká tak ideální možnost ke spekulaci. Vzhledem k nejasnosti ohledně přesné výše a především načasování odškodnění, někteří, již zoufalí, investoři přijímají odkup svých pohledávek s velkým nadšením. Nabídka fondů se dle FT pohybuje na 15 % z jednoho japonského jenu z každé hodnoty pohledávky vyplacených v hotovosti.

Předmětem spekulace je pak samotná hodnota pohledávky, resp. vyrovnání vyplacené v bitcoinech. V roce 2014 byl totiž pro přepočet z BTC na dolary použit tehdejší kurz z úrovní pod 450 USD za bitcoin, aktuální trží cena kryptoměny je však už více než dvojnásobná (dle burzy CoinDesk bezmála 994 USD) a ještě nedávno dosahovala více jak 1000 USD. Věřitelé tak ihned získají finanční prostředky (byť ne v původní plné výši), fondy pak při budoucím vypořádání bitcoiny, které budou moci směnit za v tu dobu aktuální kurz.

Bitcoin letí vzhůru. Jak to vidí experti na kryptoměny?

Zájem o odkup je poměrně velký. Potvrzuje to například Daniel Kelman, věřitel MT Gox a právník zastupující zájmy ostatních věřitelů, který pro potřeby spojení s hedgeovými fondy založil stránky mygoxclaim.com.

„Stručná charakteristika současné situace je taková, že držitelé pohledávek nemusí obdržet své odškodnění minimálně další rok,“ řekl pro FT Kelman. „Tento fakt doplněný o aktuální vývoj kurzu bitcoinu ve srovnání s tím, který byl použit k přepočtu hodnoty pohledávek v roce 2014, tak pro fondy představuje rizikovou sázku s možností nedohledného vypořádání, ovšem na druhou stranu i možnost profitovat z růstu ceny kryptoměny.“

Nervozita věřitelů je pak, vyjma času, navíc umocněná i přítomností velkých hráčů. Jedna z největších pohledávek, na níž je navázán soudní spor, je v rukou společnosti CoinLab, která byla obchodním partnerem MT Gox. Hodnota požadovaného odškodnění v tomto případě dosahuje 75 milionů dolarů, přičemž jeho realizace má přednost před všemi ostatními pohledávkami. Není se tedy čemu divit, že se mnozí z věřitelů natolik bojí dalšího čekaní spojeného s nejistotou ohledně konečné výše vyrovnání, že po nabídce odkupu bez delšího rozmýšlení ihned sáhnou.

Je bitcoin hrozba, či „pouze“ alternativa? Zeptali jsme se v ČNB

Newsletter