Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabil nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Může smrt saúdského krále zvrátit vývoj cen ropy?

Ve věku 90 let zemřel saúdskoarabský král Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd. Na jeho místo pak nastoupí jeho bratr Salmán ibn Abdal Azíz Saúd. Abdalláh byl znám především jako významný spojenec Západu. Společně se Spojenými státy se postavil proti teroristické síti Al-Káida a zároveň byl tvůrcem mnohých reforem, které napomohly k modernizaci muslimského království. Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě, spekuluje se, zda by králova smrt nemohla přinést zvrat ve vývoji cen ropy.

Jen chvíli po oficiálním oznámení královy smrti se objevily první výkyvy. Podle dat serveru CNBC vzrostly futures ropy WTI o 2,5 % na 47,76 dolarů za barel a Brent pak o 2,5 % na 49,80 dolarů za barel. Tento zvrat je však většinou analytiků považován za čistě krátkodobý. Očekává se, že Saúdská Arábie nadále udrží svou produkci ropy na úrovni 9,5 milionů barelů za den.

„Odchod krále Abdalláha zvýší v dohledné době nejistotu na ropném trhu, což se projeví ve vyšší volatilitě cen“, řekl pro agenturu Bloomberg Neil Beveridge, analytik společnosti Sanford C. Bernstein. „I přesto, že smrt krále s sebou možná přinese nějaké změny, nečekal bych, že se budou týkat saúdské ropné politiky“, dodal Beveridge. Potvrzuje to pak i Andy Lipow, prezident společnosti Lipow Oil Associates. „Trh na tuto událost reaguje lehkým růstem, protože může představovat začátek nejistého období s tím, jak Arábie přejde pod nové velení.“

Důležitou otázkou dalšího vývoje cen ropy bude, zda nový král Salmán ponechá na svém postu ropného ministra Saúdské Arábie Aliho Al-Naimiho, který o produkci ropy rozhoduje už od roku 1995. „Existuje možnost, že Al-Naimi by mohl být nahrazen někým jiným“, řekl Phil Flynn, analytik Price Futures Group. „Největším problémem je momentální nejistota. Avšak vzhledem k tomu, že se svět doslova topí v ropě, reakce na celou událost zůstala utlumena“, dodal analytik.

Ceny „černého zlata“ spadly za posledních šest měsíců o 60 %. Na vině je především levná ropa z USA získaná metodou frakování. Organizace zemí vyvážející ropu v čele se Saúdskou Arábií se rozhodla i přes intenzivní pád cen dodržet svůj rozsah produkce na 30 mil. barelů ropy za den a srazit tak ceny na úroveň, kterou by američtí ropní producenti nebyli schopni ustát.

Newsletter